Práce na zahradě v březnu obnáší především úklid a přípravu na jaro, které by do Polska mělo přijít tento měsíc. Vyplatí se připravit i zeleninu a kvetoucí rostliny, které budete na své zahradě v nadcházející sezóně pěstovat.
S příchodem teplejších a slunečných březnových dnů se ze země vynořují rašící cibuloviny. To je znamení, že je čas na úklid zahrady.
Seznam potřebných produktů:
Univerzální zahradní nůžky hliníkové 195 mm, průměr střihu 18 mm
453 KčAkumulátorové zahradnické nůžky
1 773 KčUniverzální zahradní nůžky na větve 700 mm, čepel 60 mm
362 KčNůžky na živý plot
1 914 KčAkumulátorové nůžky na živý plot 18V, šířka řezu 510 mm, bez akumulátoru
1 900 KčPracovní rukavice potažené nylonovým latexem
46 KčPracovní rukavice latexem potažený polyester
59 KčZahradní rukavice potažené nitrilem, velikost 9"
31 KčOchranné rukavice odolné proti proříznutí, vel. 10
110 KčPracovni rukavice - nylon, pokryté nitrilovými tečkami
83 KčÚklidové práce na zahradě v březnu
Březen na zahradě je především o úklidu země po zimě. Pomocí hrábí vyčistěte trávník a sad od loňského spadaného listí a jiných nečistot. Pokud je venku v březnu dostatečně teplo, můžete zimní pokrývky odstranit z druhů, které jsou zvláště citlivé na mráz. Nezapomínejte rostliny v zamračených dnech odkrývat – ve slunečných dnech by mohly utrpět šok kvůli příliš velkým teplotním změnám mezi dnem a nocí.
V březnu si udělejte pořádek na trvalkových záhonech – odstraňte odumřelé a poškozené výhony. Zryjte a kypřete půdu pod záhony. Některé rostliny můžete také začít přihnojovat – zejména druhy, které začínají vegetaci brzy. Jehličnaté stromy a keře by měly mít odstraněné větve a výhonky s viditelným poškozením mrazem. Pod jehličnaté druhy se vyplatí přidat vrstvu borové kůry, která omezí rozvoj plevelů a zajistí správnou kyselost půdy.
Březen na zahradě – setí semínek, příprava sazenic, sázení
Březen je vhodný čas na nákup semen zeleniny a kvetoucích rostlin, ze kterých si můžete doma připravit sazenice. Od začátku března můžete do výsevních nebo jiných nádob vysévat kapustovou zeleninu, například hlávkové zelí, kedlubny, brokolici, ale i květák, máslový salát a křupavý salát. V druhé polovině měsíce si můžete připravit sazenice rajčat a paprik. Pamatujte, že je nejlepší umístit sazenice doma co nejblíže k oknu, protože semínka potřebují ke klíčení hodně přirozeného světla.
Koncem března na zahradě, pokud je dostatečně teplé počasí, můžete mrazuvzdornou zeleninu vysít přímo do země. Udělejte mimo jiné toto: s ředkvičkami, hráškem, fazolemi, cibulí, koprem, ranou mrkví a kukuřičným salátem. Když půda rozmrzne, vysévejte také semena okrasných květin, jako je černý kmín, hrachor, mák rolní a chrpa.
Konec března je také vhodným obdobím pro výsadbu nových keřů a ovocných stromů. Vyplatí se to udělat za slunečného teplého dne a po zasazení do země sazenice seřízněte a hojně zalévejte.
Zahradní práce v březnu - řez a postřik stromů a keřů
Mladé keře a ovocné stromky vysazené na podzim lze řezat při prvních zahradních pracích v březnu. Těsně nad zemí seřízněte mladé keře angreštu, maliníku a rybízu ostrými nůžkami. Starší ovocné stromy a keře lze v březnu podrobit lehkému řezu, který zahrnuje snížení počtu výhonů a větví, které se protínají nebo rostou příliš blízko u sebe. Toto ošetření zabraňuje mnoha chorobám, které postihují ovocné stromy a keře, a také podporuje lepší přístup světla do jejich korun. Pokud jste neprořezávali jabloně a hrušně v únoru, můžete to udělat nyní. Nezapomeňte po řezu chránit konce větví zahradní mastí.
V březnu můžete prořezávat i letní a podzimní kvetoucí keře, pokud jste to neudělali již v únoru. Proveďte mimo jiné tento postup: na kytici hortenzie, keře, růže a plaménku. Pomocí ostrého a dezinfikovaného prořezávače zastřihněte všechny nemocné, zlomené, zmrzlé výhonky a ty, které rostou směrem dovnitř keře.
Postřik v březnu provádíme nejčastěji na broskvoně, které jsou ohroženy chorobou zvanou kadeřavost listů.