Pro zemědělce je chrpa polním plevelem, pro milovníky zahrad ve stylu našich babiček je však naturalistickou ozdobou záhonů . Řekneme vám, jak se o tyto krásné chrpově modré květy starat a jaké mohou být jejich využití.
Chrpa je nádherná divoká květina, která bude dobrým společníkem k ostatním rostlinám kvetoucím v létě. Dá se s úspěchem pěstovat mezi řebříčky, mákem nebo kosmou.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
- rýč
- hrábě
Jak vypadá chrpa modrá?
Chrpa patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Má mnoho lidových názvů v závislosti na regionu, např. samosiejka, poznacz, kardy, květina wołoszek nebo macoszka. Je to jednoletá rostlina, kterou někteří považují za plevel a jiní ji pěstují na naturalistických venkovských záhonech. Chrpa vzpřímeného tvaru, silně rozvětvených výhonů a chlupatých stonků je květina, která se skvěle hodí do venkovských zahrad. Má drobné kopinaté listy a může dosáhnout výšky cca 30 až 90 cm. Kvete od července do září a jeho košíkovitá květenství potěší odstíny modré, bílé nebo růžové. Nejcharakterističtější a nejběžnější květy jsou však chrpově modré. Chrpa je medonosná rostlina – přitahuje včely a další opylující hmyz. Květ má také cenné léčivé vlastnosti.
Využití a vlastnosti chrpy
Díky včelám získáváme z této rostliny chutný chrpový med, který posiluje imunitu. Kromě toho jsou květy chrpy široce používány v bylinné medicíně. Z vloček se připravují odvary, které mají protizánětlivé a diuretické vlastnosti. Vnitřně užívané nálevy pomáhají při mnoha onemocněních, jako jsou ledvinové kameny a záněty ledvin, ve formě obkladů mohou být nápomocny při léčbě očních onemocnění.
Květy chrpy se používají i při vaření. Přidávají se mimo jiné: do salátů a jiných jídel. V minulosti se tato rostlina používala k přípravě modrého potravinářského barviva. V kosmetice se využívá protizánětlivých a antibakteriálních vlastností chrpy. Je složkou krémů, balzámů a tonik, zejména pro smíšenou a mastnou pleť.
Květy chrpy mají také barvicí vlastnosti, a to nejen v domácích řemeslech, ale také pro barvení potravinářských výrobků.
Chrpa - požadavky a péče
Chrpa kvete nejkrásněji v příznivých půdních podmínkách a na vhodném stanovišti. Tato rostlina má ráda slunce, proto se vyplatí vybrat pro ni místo, které je dobře slunečné a chráněné před větrem. Optimální substrát pro chrpu bude úrodný, humózní, propustný a bohatý na živiny. Květině se bude dobře dařit i na trochu méně kvalitní půdě. Optimální půdní reakce pro chrpu bude neutrální nebo mírně kyselá. Před výsevem semen je třeba místo odplevelit, vyrýt rýčem a důkladně uvolnit a poté srovnat hráběmi.
Pokud má rostlina růst v písčité půdě a chudé na živiny, vyplatí se před výsevem promíchat půdu s hnojem. Chrpu lze krmit hnojivy pro kvetoucí rostliny, které obsahují přiměřené množství fosforu, draslíku a dusíku. Rostlina zasazená do úrodné půdy však hnojení nevyžaduje. Chrpy jsou poměrně odolné květiny - vyžadují pouze mírnou závlahu a systematické odplevelování.
Chrpa - jak zasít?
Chrpa se nejčastěji vysévá přímo do země. Semena chrpy lze vysévat na přelomu března a dubna. Pokud stále hrozí mrazy, přikryjte substrát mulčem Substrát může být sterilní a neutrální nebo kyselý. To lze provést brzy na jaře (nejlépe v dubnu nebo květnu) nebo na podzim. Rostlina zasetá na podzim pokvete dříve, nejspíš již v červnu, ale nezapomeňte záhon přikrýt mulčem, aby semena ochránila před mrazem. Zaštípnutí sazenic je stimuluje k rozvětvení.
Chrpy se také pěstují ze sazenic. Za tímto účelem se semena vysévají do skleníků nebo nádob již v březnu a skladují na vyhřívaném slunném místě, např. doma na parapetu. V květnu lze sazenice chrpy přesadit na trvalé místo.