Klíč na zapalovací svíčky nám umožní utáhnout tyto prvky auta nebo motocyklu sami, ale než se do toho pustíme, stojí za to nasbírat nějaké znalosti. Nejdůležitější informací je, že svíčky je nutné utahovat určitou silou a k tomuto účelu je nejvhodnější momentový klíč.
Klíč na svíčku – který je nejlepší?
Momentový klíč na svíčky je nástroj, bez kterého se neobejde žádná profesionální dílna. Nejde jen o zašroubování svíček. Jeho univerzální povaha se využívá pro mnoho činností souvisejících s utahováním šroubů kol nebo přesných zařízení. Z technického hlediska lze tento nástroj považovat za pokročilejší formu oblíbené „ráčny“, vyvinuté verze nástrčného klíče. Momentový klíč však umí mnohem více. Speciální mechanismus, kterým je vybavena, stejně jako vhodná konstrukce umožňují utahování šroubů silou zvolenou výrobcem. Co to znamená? V případě tohoto nástroje je však možné nastavit konkrétní sílu, kterou má být daný šroub utažen.
Klíč na žhavicí svíčky, klíč na zapalovací svíčky
Zjednodušením účelu momentového klíče na zapalovací svíčky by nám měl pomoci utahovat matice nebo šrouby na dříve stanovený moment. Jednotlivé typy nářadí se mohou lišit mechanismem ovládání a rozsahem utahovacího momentu. Podle způsobu jejich fungování je lze rozdělit takto:
- Sklápěcí klíč - při dotahování šroubu, kdy začíná klást odpor, se indikátor pomalu naklání do krajní polohy. Účinek musíme porovnat se stupnicí, pak poznáme, jakou silou šroub utahujeme. Mezi všemi typy klíčů na zapalovací svíčky se nejedná o příliš přesné zařízení. Výsledek může obsahovat riziko chyby.
- Klikací klíč - nazývá se také mechanický a je považován za nejoblíbenější typ momentových klíčů. Funguje to tak, že při překročení krouticího momentu začne západka blokovat pružinu. V důsledku toho uslyšíte charakteristické cvaknutí, které dává klíči jméno.
- Ukazováček – klasický model klíče na svíčky. Má ciferník s ukazatelem. Vyklopí se, když šroub odolává. Na stupnici pak můžeme odečíst výkon, kterým utahujeme svíčku. Pokud ukazatel na stupnici dosáhne určeného okamžiku, měli bychom přestat pracovat.
- Spouštěcí klíč – neobvyklý nástroj v tom, že při dosažení zvoleného okamžiku vydává specifický zvuk.
- Skládací klíč – vyznačuje se specializovaným závěsem, který se ohne při dosažení zvoleného momentu. To je čas přestat utahovat šroub.
- Elektronický klíč – má ze zmíněných nástrojů nejvyšší přesnost. Krouticí moment se měří tenzometrem. Při překročení určité hodnoty se ozve charakteristický zvuk.
- Klíč spojky – při dosažení zvoleného momentu se aktivuje zámek.
V případě klíče na žhavicí svíčky i klíče na svíčky je způsob použití podobný. Nejprve zvolte vhodnou utahovací sílu, poté nasaďte na zapalovací svíčku příslušnou čepičku. Dalším krokem je použití klíče a utažení zapalovací svíčky, dokud není dosaženo zvolené síly.
Nejlepší klíče na svíčky
Profesionální opravny také používají rázové utahováky na zapalovací svíčky, jinak známé jako pneumatické utahováky. Jejich provoz je založen na fungování systému stlačeného vzduchu, který vyrábí potřebnou energii. To znamená, že pro správnou funkci těchto zařízení bude nezbytný kompresor. Vzduch je vháněn do válce nástroje vybaveného oběžným kolem. Díky proudění vzduchu se rotor otáčí a generuje energii. Jde na hnací hřídel, díky čemuž je možné použít klíč. Jedná se o zcela bezpečné zařízení s jednoduchým designem a vysokou účinností. V závislosti na vašich potřebách byste měli vybrat rázový utahovák na zapalovací svíčky na základě jeho točivého momentu. Jiný typ klíče poslouží na utahování svíček a jiný na náročnější šrouby.
Jakmile máme správný nástroj, můžeme se pustit do výměny zapalovacích svíček sami. Budete potřebovat kompletní sadu zapalovacích svíček, protože nikdy nevyměňujete pouze jednu zapalovací svíčku, ale všechny současně. Užitečný bude i měděný tuk, odolný vůči vysokým teplotám. Vzhledem k umístění svíček (důležitá je značka vozu) může být potřeba další nástrčný klíč, pokud jsou svíčky schované hluboko v hlavě, nebo kloubový klíč, pokud jsou snadno dostupné.