Dlažební kamenné cesty na zahradě jsou řešením, které lze v tomto klimatickém pásmu najít poměrně často. Kostka je velmi oblíbený materiál pro svou relativně nízkou cenu, odolnost a velmi velké množství vzorů a barev dostupných na trhu.
Dalším důvodem pro použití dlažebních kostek jako zahradních cest je možnost položit si takovou cestu svépomocí. Práce s dlažebními kostkami však vyžaduje určité znalosti a zkušenosti a také použití nářadí, jako je zhutňovač nebo míchačka na beton. Mezi nástroje potřebné při pokládání dlažebních kamenů budete kromě jednoduchých zařízení potřebovat:
Seznam potřebných produktů:
- kompaktor
- lopata
- provázek nebo drát
- úhlová bruska s diamantovým kotoučem na beton
- míchačka na beton
- koště
- beton
- štěrk různých frakcí
- písek
- dlažební kostky
Dlažební kostky na zahradu – je to dobrý nápad?
Jedním z nejčastěji používaných materiálů na příjezdových cestách a chodnících vedoucích ke vstupu do domu jsou dlažební kostky. Zahrada je také místem, kde se tento druh materiálu velmi dobře uplatní. Proč? Výhodou kostky je její dostupnost, přijatelná cena, odolnost a široké možnosti uspořádání.
Výběr dostupných vzorů a barev je velmi velký. Kostku lze poměrně snadno uspořádat svépomocí, což je také v její prospěch. Navíc je tento stavební materiál ideální pro použití v našem klimatickém pásmu a zůstává odolný po mnoho let.
Dlažební kamenné cesty v zahradě - důležitý problém stížnosti
Před zahájením pokládky zahradní cesty dlažebními kostkami musíme zkontrolovat, zda dodané materiály nejsou poškozeny. Pokud zjistíme vadné položky, měli bychom neprodleně reklamovat u prodejce.
V případě použití poškozených dlažeb na stavbu povrchu již nebude možné reklamovat. Prodejci a výrobci nenesou v záruční době odpovědnost za mechanické poškození, ke kterému mohlo dojít při dláždění nebo při používání cesty.
Funkční zahrada - dlažební kostky, nutně na podkladu a zátěži
I když zahradní cestičky nejsou zatíženy velkou hmotou (nejezdí po nich např. auta), aby se povrch nezbortil nebo nerozštípl, musí být položen na podklad sestávající z podkladu a štěrku. 15centimetrový podsyp je vrstva, která zajistí stabilitu cesty. Nejčastěji se jako podkladový materiál používá kamenivo frakce 30–60 mm, např. drť nebo štěrk nebo mokrý beton.
Na podklad zhutněný zhutňovačem se položí 3-5 cm silná podestýlka z písku nebo jemného štěrku s frakcí do 4 mm a následně se vrstva vyrovná záplatou.
Pokládka dlažebních kostek na zahradě krok za krokem
Než se kostka objeví na naší cestě, je třeba provést řadu prací. Zde je návod, jak sestavit kostku krok za krokem:
- Označení cesty provázkem nebo tenkým drátem.
- Provádění zemních prací - odstranění ornice a tvarování svahu.
- Položení drenážní vrstvy na dno žlabu - lopatou nasypeme hrubý štěrk nebo písko-štěrkovou směs a následně vrstvu zhutníme zhutňovačem.
- Uspořádání obrubníků – měly by být umístěny na 10centimetrovém betonovém základu. V případě potřeby ořízneme obrubníky úhlovou bruskou.
- Stavba základu a zhutnění vrstvy zhutňovačem.
- Výroba balastu.
- Pokládání kostek se zachováním vhodných mezer - v případě potřeby kostky nařežeme úhlovou bruskou.
- Spárování sypkým pískem.
- Hustota krychle.
Po položení dlažebních kostek vyplňte spáry pískem. Jde o velmi jednoduchý postup – písek, který zůstane po spárování, „zametáme“ do spár koštětem, dokud nezjistíme, že jsou zasypané.