Houby na trávníku mohou zcela zkazit vzhled trávníku v domácí zahradě. Naštěstí houby rostoucí na trávníku a vytvářející charakteristické čertovské kruhy neznamenají, že se musíte vzdát krásné trávy. Lze s nimi bojovat několika způsoby.
Na trávníku se mohou objevit jedlé houby, například hřib kapský. Jejich rychlé šíření a nevzhledný vizuální efekt nás však nutí zbavit se plísní z našeho trávníku co nejrychleji.
Seznam potřebných produktů:
- provzdušňovač
- kdo trhá
- tlakový rozprašovač
Proč houby rostou na trávníku?
Vzhled plísní na trávníku podporuje vlhkost a zbytky organické hmoty zanechané na trávě. Proto jsou častou noční můrou pro vytrvalé a zanedbané trávníky. Nejčastěji rostou po obdobích intenzivních dešťů a dlouhotrvající vlhkosti. Posekaná a neshrabaná tráva ponechaná na trávníku, dokud neuhnije, je výbornou živnou půdou pro plísně. Plsť, která se tvoří na povrchu nevhodně ošetřovaného trávníku, spolu se zbytky posekané trávy navíc omezuje proudění vzduchu ke kořenům rostlin.
Důvodem růstu plísní na trávníku je také lehká, na živiny chudá půda. Půda, na kterou byl položen houbový trávník, může být kontaminována zbytky rostlin nebo větví. Důvodem rozvoje plísní je také nesprávné hnojení, zejména hnojivovými směsmi s nízkým obsahem dusíku.
S takzvanými „ďábelskými kruhy“ na trávníku se bojuje jen obtížně . Jedná se o kruhy kloboukových hub na trávníku. Někdy povrch jimi pokrytý odumírá. To je způsobeno plstí v trávníku. Často se objevuje na starých trávnících, které rostou na písčité půdě. Nejčastěji tyto houby napadají pozemky v blízkosti lesa.
Jak se zbavit plísní z trávníku?
To, že na trávníku rostou houby, neznamená, že je potřeba ho přestavovat. Existují účinné způsoby, jak s těmito nevzhlednými lišejníky bojovat – umožní nám zachránit drn a zachovat krásnou, svěží zelenou barvu. První ošetření, které se vyplatí na plesnivějícím trávníku provést, je postřik. Proti plísním jsou účinné chemické přípravky obsahující ionty mědi. Jsou zodpovědné za inhibici rozvoje infekcí a posílení imunity trávníku. Podmínkou jejich přesného působení je použití v prvních fázích onemocnění. Tyto typy látek jsou však pro vodní organismy poměrně nebezpečné a při použití ve velkém množství mohou vést ke kontaminaci podzemních vod. Proto se v případě ekologického zemědělství častěji používá přírodní přípravek na bázi Pythium oligandrum, který je bezpečný pro živé organismy a zároveň se živí mnoha druhy hub, včetně: na hřišti. Pamatujte, že kromě postřikovače bychom při postřiku trávníku měli používat zahradní rukavice a další ochranný oděv, například masku nebo kšilt na ochranu obličeje.
Dalším důležitým krokem, který zabrání výskytu plísní na trávníku, je pravidelná a správná péče o trávník. Nezapomeňte na sekání (alespoň jednou týdně), stejně jako na pečlivé shrabování a sběr zbytků trávy. Zabráníme tak vysychání a hnilobě řezaných nožů a zabráníme tvorbě plsti na drnu. Od dubna do července bychom také neměli pamatovat na systematické přihnojování trávníku hnojivy bohatými na dusík.
V boji proti plísním v trávníku se osvědčí i zlepšení stavu trávy pomocí pečujících ošetření, jako je vertikutace a provzdušňování. Vertikutace trávníku zahrnuje sekání trávníku speciálním vertikutátorem a pomáhá odstranit mech a plsť. Provzdušňování se provádí provzdušňovačem nebo speciální obuví vybavenou hroty. Při proceduře se trávník propichuje hroty a tím se provzdušňuje půda. Vertikutovat a provzdušňovat trávník se vyplatí ještě před postřikem hubicím prostředkem – přípravek tak snáze pronikne do půdy. V případě „čertovských kruhů“ je nutné provzdušnění a vertikutace trávníku. Chcete-li skrýt příznaky onemocnění, musíte v hnojivu použít velkou dávku dusíku.
Pokud nebudou výše uvedená opatření provedena, bude nutné trávník vyměnit.