Třešně jsou oblíbené ovocné stromy často vybírané pro domácí zahrady. Na jaře krásně kvetou a v létě dávají chutné, šťavnaté ovoce, ideální k přímé konzumaci nebo k zavařování. Poradíme vám, jak a kdy třešně sázet, jaké mají nároky a odrůdy.
Nejdůležitější postupy péče při pěstování třešní jsou závlaha (u mladých stromků) a řez. Po výsadbě stromek zkrátíme na výšku přibližně 100 cm a v dalších letech provedeme prostý řez. Kromě toho by měly být třešně během vegetačního období krmeny hnojem.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
- rýč
- vidle
Třešňové odrůdy nalezené v českých zahradách
Třešni se také říká ptačí třešeň. Vyskytuje se v mnoha odrůdách, které se liší dobou plodnosti a barvou samotného ovoce. Jedná se o volně sprašné stromy, což znamená, že k opylení potřebují společnost jiné specifické odrůdy. Vyplatí se proto vysadit na zahradě několik různých, křížících se odrůd třešní.
Existují rané, středně rané a pozdní třešně:
- rané odrůdy - např. 'Burlat', 'Karesova', 'Vega'; plodí v červnu a jsou mrazuvzdorné
- středně rané odrůdy - např. 'Hedelfińska', 'Sam', 'Lapins'; Jsou středně odolné proti mrazu a plodí začátkem července. Odrůda 'Lapins' je samosprašná
- pozdní odrůdy - např. 'Regina', 'Kordia', 'Buttnera Czerwona' pozdní; Jsou středně odolné proti mrazu a dozrávají koncem července
Kdy zasadit třešně?
Třešně se sázejí, když jsou stromy v klidu. Můžete si vybrat podzimní nebo jarní termíny, přičemž první je vhodnější. Rostlina pak bude mít více času na regeneraci a více vody k dispozici v substrátu. Optimální termín pro výsadbu třešní je od poloviny října do začátku listopadu nebo března a dubna. Teplota substrátu by během této doby neměla klesnout pod 4 stupně Celsia. Pro provedení práce zvolte jasný den bez deště a mrazu. Ve školkách dostanete sazenice třešní s holými kořeny, balené nebo v nádobách. Rostliny v nádobách lze vysazovat po celou vegetační sezónu.
Výsadba třešní - poloha a půda
Třešeň má ráda dobře slunná, teplá a větru chráněná místa. Vlivem slunečního záření jeho plody rychleji dozrávají, jsou sladší a mnohem bohatěji se rodí. Tento ovocný strom však není odolný vůči silným, studeným poryvům větru. Mělo by mít místo, kde nárazový vítr nebude lámat větve.
Nejlepší půda pro třešně je písčito-hlinitá. Vyplatí se poskytnout úrodnou půdu bohatou na živiny, protože tato rostlina je poměrně „žravý“ druh. Půda by měla být také propustná, protože ovocný strom nemá rád vlhké a těžké půdy. Optimální pH pro třešně je kolem 7 pH. Před výsadbou třešní na zahradě s méně bohatou půdou se vyplatí obohatit půdu uhličitanem vápenatým. Tyto rostliny mají ve srovnání s jinými ovocnými stromy vysokou potřebu vápníku. Pokud je půda na tento prvek chudá, mělo by se použít dodatečné krmení.
Jak zasadit třešně?
Rozestup třešní závisí na jejich odrůdě, ale optimální vzdálenost mezi sazenicemi je 2-3 m Místo pro strom je třeba předem připravit - odplevelit, vyryt rýčem a uvolnit hráběmi. Poté se vykope jamka o něco větší, než je kořenový bal rostliny. Třešně by měly být vysazeny v hloubce, ve které rostly ve školce, přičemž dávejte pozor na místo očkování - toto charakteristické zahuštění musí být několik centimetrů nad povrchem země. Na dno jamek můžete nasypat hnůj nebo kompost, který obohatí půdu o živiny. V každém prohlubni byste také měli vytvořit kopec, na který rozložíte kořeny rostliny. Musíte to udělat tak, aby se nesrolovaly. Pokud jsou příliš velké, můžete je zastřihnout. Sadbu při zasypávání zeminou lehce protřepejte, aby zemina důkladně vyplnila prostory mezi kořeny. Na povrchu země vytvořte tzv misku zeminy, která zabrání příliš rychlému odpařování vody. Nakonec třešeň důkladně zalijte.
Pěstování a péče o třešně
Pamatujte, že třešně plodí na starších výhonech. Pokud stromy nemají větve, měly by být seříznuty na výšku 80 cm. U rozvětvených sazenic seřízněte výhonky na ⅓ délky a vodítko na polovinu. Pokud jde o standardní odrůdy, vodítko nezkracujeme.
Ve 2. a 3. roce pěstování ohneme všechny svisle rostoucí výhony tak, aby svíraly s vodítkem tupý úhel. Díky tomu se vytvoří rozložitá koruna a plodnost je bohatší.
Stromy se řežou v létě po sklizni ovoce. Díky tomu snižujeme riziko onemocnění kůry a dřeva způsobených bakteriální rakovinou třešní.
Třešně se vyplatí vzít s jedním průvodcem, protože jsou to bujně rostoucí stromy. Průvodce má větve, které rostou vodorovně. Takto vytvořená silueta stromku by měla připomínat vánoční stromeček.