Okrasné trávy jsou vzdušné a efektně vyplní prostor kolem domu. Pokud je o ně pečováno a správně o ně pečováno, stanou se dlouhodobou ozdobou zahrady. Zkrácení trsu je důležité pro jeho dobrý stav a vzhled. Podívejte se, jak a kdy sekat trávu na zahradě.
Stříhání okrasných trav, zejména vysokých odrůd, je nejlepší provádět s něčí pomocí. Jedna osoba pak drží všechny čepele a druhá je zkracuje. Tento způsob výrazně usnadňuje a urychluje čištění záhonu po řezu.
Seznam potřebných nástrojů a materiálů:
- prořezávač
- akumulátorové nůžky
Akumulátorové zahradnické nůžky
1 773 KčRuční zahradní zastřihovač 2 v 1
975 KčNůžky na živý plot, šířka řezu 520 mm a délka lišty 595 mm
3 478 KčAkumulátorové nůžky na živý plot Energy+ 18V, Li-Ion, šířka řezu 510 mm
2 051 KčBenzínové nůžky na živý plot 0.75 KW, šířka řezu 550 mm
4 767 Kč- tětiva
- drátěný hrábě
Vějířové hrábě na listí, 15 hrotů
445 KčVějířové hrábě na listí, dřevěná násada
320 KčOkrasné trávy můžete stříhat brzy na jaře nebo na podzim. Nejvhodnějším obdobím pro úpravu okrasných trav je však jaro. Poté velmi usilovně prořezáváme. Mnoha lidem se suchá tráva zdá nevzhledná, a tak se ji těsně před zimou rozhodnou posekat.
Druhý způsob má však lepší vliv na kondici a odolnost těchto rostlin. Vysušená stébla poskytují přirozenou ochranu kořenovému balu a snižují náchylnost okrasné trávy k poškození mrazem. Řez provedený příliš pozdě na podzim vystavuje trs poškození a mrazu. V jarní sezóně můžete trávu sekat již v polovině března. Pokud se však zimní období v daném roce prodlouží, je lepší počkat pár týdnů, než se povětrnostní podmínky stabilizují. Některé druhy trav (např. Stipas a Stipes) jsou citlivější na chlad než jiné odrůdy. V jejich případě počkejte s prořezáváním až do dubna. Příliš rychlé vystavení mladých výhonků vystaví rostlinu mrazu. Před sekáním okrasné trávy sledujte střed trsu. Pokud si všimnete, že se čepele začínají barvit, zkraťte je ostrými nůžkami (mladé rostliny) nebo nůžkami (starší
trsy). U velmi velkých exemplářů budete muset použít mechanické nůžky na živý plot – nejlépe model na baterie.
Jaké trávy mají rád prořezávání?
Ne každý druh okrasné trávy je vhodný k řezu. Následující vyžadují každoroční prořezávání:
- Miscanthus čínský
- prosincová tráva
- pampová tráva
- rákosník
- Arborvitae
Tyto odrůdy zkraťte ve výšce asi 10 cm nad zemí. Nestříhejte je na kratší dobu, protože hrozí poškození mladých porostů. Starší a velmi velké rostliny seřízněte výše – asi 20 cm nad zemí. Pokud to děláte sami, svažte suché stonky nejprve provázkem do snopu a teprve potom je odstřihněte. Mezi okrasné trávy, které nelze sekat, patří: kostřava a ostřice. Jejich shluky si v zimě zachovávají barvu a vyžadují pouze vyčesání (např. drátěným hrábě). Pokud vidíte jednotlivé vysušené čepele nebo hroty, odstraňte je.
Pěstování okrasných trav na zahradě
Při pěstování okrasné trávy je důležitý správný výběr stanoviště a půdy. Nejdůležitějšími ošetřeními jsou hnojení a zálivka. Travní hnojiva jsou směsi s přídavkem draslíku – tato složka zlepšuje odnožování. Tyto rostliny vyžadují pravidelnou závlahu, a to nejen v období sucha. Pokud se rozhodnete pěstovat vysoké druhy (např. Stipa Giant), může být nutné použít podpěry pro stabilizaci trsu. Téměř všechny okrasné trávy mají vysokou toleranci k různým typům půd. Optimální podmínky jsou lokality s propustnou a středně suchou půdou. Některé druhy si také poradí s:
- písčité a vyprahlé půdy (např. kostřava jasanová, stálezelený oves, obří stippium, miscanthus)
- mokřady (např. ječmen tráva, spartan chocholatý, žába jezerní)
- kyselá půda (např. rákos arundo, miscanthus čínský)
Okrasné trávy lze pěstovat nejen v zemi, ale i v květináčích. Mezi odrůdy, které můžete úspěšně pěstovat v nádobách, patří: ostřice tuhá, ostřice měkká a imperata cylindrica „Red Baron“.