Zahrada je místo, o které se obzvlášť staráme. Každý zahradník chce, aby jeho plodiny byly krásné. Bohužel tomu mohou bránit otravní mravenci. Tento drobný hmyz tvoří mraveniště, uvnitř kterých najdeme stovky, někdy i tisíce jedinců. Boj s nimi je obtížný, ale volbou správných opatření je to možné. Vyplatí se postřik na mravence.
Mravenci jsou jedním z mnoha druhů hmyzu, který se vyskytuje v naší zahradě. Zahradníci je často považují za užitečné pomocníky, udržující půdu v dobrém stavu. Velké mravenčí kolonie bohužel dokážou účinně ničit záhony plné zdravých rostlin. Pokud se na našem pozemku objeví příliš mnoho hmyzu, měli bychom zvážit postřik chemickými prostředky.
Seznam potřebných produktů:
- tlakový nebo bateriový postřikovač
- zahradní rukavice
- ochranné brýle
Mravenci, hmyz....
Zahrady jsou plné hmyzu. Některé z nich jsou užitečné a pomáhají naší půdě nebo rostlinám správně růst. Bohužel se najdou i chyby, které nejsou ani užitečné, ani nevypadají moc hezky. Snad téměř každý zahradník se na své zahradě setkal s problémem mravenců.
Mravenci se vyskytují po celém světě – existuje jich až 600 druhů. Odlišují se od ostatního hmyzu, protože tvoří „minispolečnosti“. Jejich životy jsou organizované a jednotliví jedinci z kolonie plní specifické úkoly.
V jednom hnízdě můžeme napočítat stovky, někdy i tisíce tohoto drobného hmyzu. Mravenci se rychle rozmnožují. Je zajímavé, že mnoho zahradníků je nazývá prospěšnými brouky. Není divu – jejich přítomnost umožňuje rostlinám rychlejší výsev. Nosí semena a čistí podestýlku od odpadu. Navíc provzdušňují půdu vytvořením sítě tunelů a likvidují další hmyz, který ničí kořeny rostlin. Z tohoto důvodu se zahradníci v některých případech rozhodnou mraveniště na své zahradě ponechat.
Mravenci dokážou na vaší zahradě napáchat spoustu škod
Mravenci mohou být bohužel velmi účinnými ničiteli plodin. Vše záleží na tom, jak velká je kolonie na našem pozemku. Sluší se připomenout, že i malé mraveniště může časem dorůst do opravdu velkých rozměrů. Mravenci v tomto případě vytvoří nežádoucí nepořádek nejen na záhonech, ale i na zahradě.
Větší kolonie žijí především v drnu a ve velkých výsadbách, jako jsou záhony nebo záhony. Mnoho zahradníků přirovnává mravence ke krtkům. Není divu, vždyť tito drobní tvorové dokážou zničit i udržovanou zahradu. Naštěstí se dají vymýtit o něco snadněji než krtci.
Mravenci obvykle žijí pod rostlinami a poškozují jejich kořenový systém. Jde sice o pomalý proces, ale rozhodně má negativní dopad na stav jednotlivých výsadeb. Na trávníku si můžete často všimnout charakteristických „lysých“ míst. Tento drobný hmyz ničí trávník a zpomaluje jeho růst.
Jak stříkat na mravence?
Boj s mravenci může být v některých případech docela snadný úkol. V případě malých shluků tohoto hmyzu se vyplatí začít s využitím přírodních metod. Mravenci nemají rádi rostliny, jako je bazalka, má1
Nakupujte jako král na našem e-shopu Král dílny! Když chcete mít královskou dílnu, potřebujete královské vybavení. Na našem e-shopu nabízíme širokou škálu produktů pro vaši dílnu a zahradu, od nářadí a pracovního oblečení po zahradní vybavení a technickou chemii. Staňte se Králem své dílny a nakupujte u nás za nejlepší ceny!
ta nebo tymián. Pokud jsou však problémem velké shluky tohoto hmyzu roztroušené po celé zahradě, musíme investovat do vhodného chemického přípravku.
K přípravě na postřik bychom se měli vybavit zahradnickými rukavicemi. Mnoho zahrádkářů také nosí ochranné brýle, které chrání jemné části těla před chemikáliemi. Základní pomůckou v boji proti mravencům je speciální tlakový rozprašovač. Jednoduše chemický přípravek nařeďte v příslušném množství vody.
Pomocí takové směsi bychom měli provádět bodový postřik, tedy aplikovat na obnažená hnízda. Důležité bude také nastříkat známé cesty, kde se hmyz pohybuje. Tím efektivně zlikvidujete většinu nechtěných hostů na zahradě. U některých přípravků je vhodné postřik proti mravencům opakovat každých pár měsíců. Obvykle se používá na jaře nebo v létě.