Na přelomu podzimu a zimy a také zimy a jara dochází během dne k největším teplotním výkyvům, které mohou vést k poškození povrchu stromů. Ošetřením, které zabrání poškození kůry v podobě prasklin nebo gangrenózních ran, je bílení správně připraveným vápnem. Jak bílit stromy?
Aby byly ovocné stromy chráněny před poškozením na přelomu zimy a jara v důsledku teplotních výkyvů, jsou kmeny natřeny vápenným roztokem. To umožňuje stromům odrážet sluneční světlo, což jim brání v nadměrném zahřívání a následném dramatickém ochlazení v chladných nocích.
Bělení stromů – nejdůležitější informace
Jaro si mnoho lidí spojuje nejen s prvními poupaty, sluncem a poryvy teplého větru, ale také s bílými kmeny ovocných stromů. Takové bílé kmeny vypadají na jaře skutečně půvabně, ale celý proces bělení stromů je údržbou. Uvádíme některé důležité informace o procesu bělení stromů.
Jaký je účel bílení stromů?
Bělení stromů je postup používaný k ochraně rostlin proti velkým teplotním výkyvům, ke kterým dochází mezi teplým a chladným obdobím, kdy se teplota výrazně zvyšuje za slunečných dnů a dramaticky klesá v noci. Takové teplotní rozdíly poškozují tkáň stromu a v důsledku toho mohou způsobit tvorbu škodlivých prasklin a poranění od šupin, které oslabují rostliny. V důsledku toho může takto poškozený strom onemocnět a být mnohem více vystaven nepříznivým účinkům škůdců, což může v konečném důsledku vést k jeho odumření. Bělení ovocných stromů způsobuje odraz slunečního záření od povrchu kmene, díky čemuž je rostlina odolná vůči velkým teplotním výkyvům.
Kdy bělit stromy?
Ochrana stromů bílením by měla být prováděna v období, kdy dochází k velkým teplotním změnám mezi dnem a nocí – obvykle na přelomu podzimu a zimy a zimy a jara. Proces bělení není jednorázový a měl by se opakovat alespoň 2-3x ročně v závislosti na povětrnostních podmínkách a srážkách, které mohou smýt vápno nanesené na povrch stromu. Pokud nebylo bílení stromů provedeno před příchodem zimy, je nutné takové práce provést na přelomu ledna a února. Pamatujte, že bílení splní svou funkci, pokud teplota vzduchu během dne nebude nižší než 5°C.
Jak bělit stromy?
K ochraně stromů před výkyvy teplot se obvykle používá vápenné mléko, což je roztok nehašeného vápna a vody v poměru 1 kg vápna na 5 litrů vody. Aby se zvýšila přilnavost připraveného přípravku k povrchu stromu, měl by být dodatečně smíchán s hlínou, aby se vytvořil silnější ochranný prostředek. Takto připravený přípravek je ihned připraven k použití.
Bělení ovocných stromů se obvykle provádí pomocí širokého kartáče s měkkými štětinami, aby se vápno dostalo do všech zákoutí natřeného povrchu stromu. Tím jej účinně ochráníte před nadměrným slunečním zářením a tím i před prasknutím. Vápno pro nátěry stromů by mělo být rozloženo na kmenech a větvích rostliny do výše prvních větví, zejména na jižní a západní straně, které jsou nejvíce vystaveny přehřátí nebo prudkému ochlazení. Kromě natírání stromů pomocí běžného štětce je možné použít modernější metodu, tedy speciální rozprašovač. Takové zařízení výrazně urychluje distribuci přípravku a usnadňuje celý proces bělení, ale způsobuje značné ztráty vápna. Stojí za to pamatovat na velmi pečlivé zakrytí kůry na jižní straně, protože zde se kmeny stromů nejvíce zahřívají. Abychom to shrnuli, je třeba poznamenat, že bělení stromů je důležitým postupem péče, který pomáhá chránit rostliny.