Třásněnky jsou skupinou hmyzu čítající přes pět tisíc druhů. Tato malá zvířata, připomínající tmavé čáry (odtud společný název „čárky“), lze nalézt v tropických zemích, mírných a studených pásmech a v arktických oblastech. Většina z nich jsou škůdci – živením se rostlinnými šťávami a pletivy způsobují trvalé poškození a smrt.
Třásněnky jsou hojné i v Polsku. Napadají přízemní rostliny rostoucí na polích a zahradách, stejně jako skleníkové plodiny a rostliny v květináčích v domech. Pokud si těchto malých tvorů všimneme na našich plodinách, měli bychom s nimi bojovat. Naštěstí postřik na třásněnky rostlinám většinou rychle pomůže.
Seznam potřebných produktů:
- postřikovač
- ochranné brýle
- zahradní rukavice
- kropící konev
- přípravky pro boj s třásněnkami
Thrips – škůdci vyskytující se v Česku
V naší zemi existuje asi 220 druhů třásněnek, ale mezi nejčastější patří:
- horké třásněnky napadající břečťan, fíkovníky a palmy
- třásněnka západní živící se skleníkovými rostlinami (rajčata, okurky), okrasnými rostlinami (např. růže) a polními rostlinami (např. jahodami)
- třásněnka skleníková, která ničí skleníkové a polní plodiny a nejčastěji se vyskytuje na rajčatech, okurkách, paprikách, ale i brambořích, netýkavkách a fialkách
- třásněnka růžová se živí především rostlinami z čeledi růžovitých, tj. jahodami, ostružinami, maliny, dále napadá borůvky, rybíz a magnólie.
Výčet obtížných druhů v našem klimatu doplňují nejběžnější třásněnky tabákové, škůdce zelí, chřestu a cibule, ale i okrasné rostliny, např. karafiáty a chryzantémy.
Jak poznat rostliny napadené třásněnkami?
Příznaky, které by nás měly znepokojovat a přitahovat naši pozornost, jsou:
- výskyt nažloutlých skvrn na listech rostlin
- takzvaný stříbřité listy
- kroucení listů
- další změny na listech a stoncích - kortikace, dírky.
Vzhledem k malé velikosti třásněnek je poměrně obtížné si jich na rostlině všimnout. Můžete však provést jednoduchý test. Zahrnuje umístění bílého papíru pod listy rostliny a energické protřepání. Hmyz by měl spadnout na papír a objevit se na něm ve formě malých tmavých čar.
Přírodní sprej na třásněnky
Pokud zaznamenáme známky třásněnek na našich domácích a zahradních rostlinách, ale úroda je stále v dobré kondici, můžeme zkusit bojovat proti škůdcům přírodními metodami. Za tímto účelem se vyplatí pořídit sáčky s dravými roztoči, kteří se živí třásněnkami, tedy roztočem mnohožravým, roztočem skleníkovým nebo roztočem mnohožravým, ploštice, která bojuje s larvami a dospělci třásněnek.
Další možností, jak se zbavit škůdců, je postřik draselným mýdlem (tzv. šedé mýdlo). K tomu rozpusťte 2 ml mýdla v 1 litru vody a nalijte roztok do rozprašovače. Nepoužívejte však draselné mýdlo, pokud se na vašich rostlinách živí brouci nebo červci - bude to pro tato zvířata také škodlivé.
Komerčně dostupné jsou i hotové ekologické třásněnky ve spreji na bázi draselného mýdla nebo jiných látek (např. vodný roztok polysacharidů). Je třeba zdůraznit, že organické a domácí postřiky proti třásněnkám budou účinné pouze v počáteční fázi invaze. Silně infikované rostliny je lepší zachránit pomocí chemikálií.
Thrips – chemický postřik
V obchodech najdete mnoho chemických přípravků, které účinně bojují s třásněnkami. Nejčastěji se jedná o kapaliny nebo prášky, ze kterých se připravuje vodný roztok pro po1
Nakupujte jako král na našem e-shopu Král dílny! Když chcete mít královskou dílnu, potřebujete královské vybavení. Na našem e-shopu nabízíme širokou škálu produktů pro vaši dílnu a zahradu, od nářadí a pracovního oblečení po zahradní vybavení a technickou chemii. Staňte se Králem své dílny a nakupujte u nás za nejlepší ceny!
střik. Pamatujte, že použití chemikálií v této podobě vyžaduje použití základních BOZP – ochranných brýlí a zahradních rukavic a také řádné větrání místností, pokud se postřik provádí doma nebo ve skleníku.