Posuvné vjezdové brány jsou velmi oblíbené a počet lidí volících toto řešení neustále roste. Často nahrazují typické křídlové brány. Nejdůležitějšími výhodami posuvných bran je nízká poruchovost, menší potíže v zimě a skutečnost, že při otevírání nezabírají mnoho místa.
Posuvné brány se od výklopných (kyvných) modelů liší také tím, že se snadněji instalují a každý, kdo má patřičné elektrické nářadí a rád maká, si může na svůj pozemek namontovat vjezdovou posuvnou bránu sám. Vjezdová brána je výkladní skříní každé nemovitosti, která zároveň slouží jako ochranná funkce a zajišťuje pohodlný vstup a výstup.
Seznam potřebných produktů:
- invertorový svařovací stroj
- úhlová bruska
- řezačka kovů
- Aku vrtačka
Aku vrtačka Energy + 18V, Li-Ion, rychloupínací sklíčidlo 10 mm, bez baterie
967 KčAku vrtačka 20V, Li-Ion/1,5 Ah
1 636 KčAku vrtačka 2x20V, Li-Ion/1,5 Ah
2 712 KčSada elektrického nářadí: aku vrtačka, svítilna, brašna, baterie Energy + 18V
3 436 KčAkumulátorová vrtačka-šroubovák
4 113 Kč- rýč
- beton
- závitové tyče
- posuvná brána s vratovými vozíky, nájezdovými kladkami, nájezdovou zásuvkou a horní vodicí kladkou
Příprava projektu
První fází prací na konstrukci posuvné vjezdové brány je vypracování podrobného plánu, který bude obsahovat všechny rozměry. Začněte s přípravou projektu určením velikosti brány. Zohledněte šířku brány, tedy šířku vjezdu na pozemek. Pokud již znáte šířku vůle, určete si minimální délku brány. Pokud máte na svém pozemku dostatek místa, můžete délku brány zaokrouhlit na celé metry.
Při přípravě návrhu nezapomeňte, že celková délka brány musí být minimálně o 30 % větší než šířka otvoru. Celková délka brány zahrnuje jak průjezdnou světlost, tak protizávaží. Nejčastěji je šířka vjezdu 5 m Pokud tedy chcete, aby byl takto široký, musíte postupovat podle následujícího příkladu: 5 m × 130 % = 6,5 m. V tomto případě by měla být celková délka brány minimálně 6,5 m Odečtením od celkové délky brány, šířky světlosti (vjezdu na pozemek) získáte délku protizávaží, a tím i délku základu nutnou k montáži vozíků brány. Ve výše uvedeném příkladu bude základ dlouhý 1,5 m.
Stavba základů pro posuvnou bránu
Jakmile vše pečlivě změříte a naplánujete, je čas pustit se do samotných stavebních a montážních prací. Mělo by se začít přípravou základu - musí být hluboký přibližně 1,2 m (to je výška mrazové vrstvy). Šířka základu by měla být přibližně 30–40 cm. Po vykopání jámy pro základ do ní nalijte beton rýčem. Vložte závitové tyče na vhodná místa na koncích základu. Budou sloužit k uchycení vozíků posuvných bran. Po zaschnutí betonového základu připevněte portálové vozíky k vyčnívajícím koncům tyčí.
Montáž posuvné brány
Pokud jsou základy a vozíky připraveny, je čas zasunout posuvnou bránu do vozíků brány. Dalším krokem je připevnění nájezdového válečku dole, v profilu brány. Poté nainstalujte zásuvku rampy do sloupku, ke kterému se brána připojí. Nezapomeňte udržovat vhodnou výšku. Díky tomu, zatímco brána zůstane zavřená, bude rampový válec ve štěrbině rampy - to bude třetí, další opěrný bod, když je brána zcela zavřená. Poslední fází prací na svépomocné montáži posuvné brány je instalace horní vodicí kladky. Musí být v takové výšce, aby fungovala v C-profilu navařeném v horní části vjezdové brány.