Přehazovačky se nacházejí na většině moderních jízdních kol. Díky nim se můžete pohodlně a snadno pohybovat na dvoukolce. Co když ale přehazovačky fungují špatně nebo se zpožděním? Specialistům seřízení přehazovaček nezabere mnoho času, ale lidem bez větších zkušeností s opravami kol se tato činnost může zdát složitá.
Je seřízení převodů na kole opravdu velkou výzvou pro laika? Ukazuje se, že se základními znalostmi, pár nástroji a trochou času si můžete přehazovačky seřídit sami.
Seznam potřebných produktů:
- imbusový klíč
- hvězdicový šroubovák
Zadní a přední přehazovačka
Zadní přehazovačka slouží ke změně převodů na zadních pastorcích. Skládá se z vozíku a korby s pružinou. Díky ní se vozík pohybuje mezi řetězovými koly a tlačí řetěz na příslušný převodový poměr.
Přední přehazovačka je určena ke změně převodů na předních pastorcích. Obvykle podporuje tři ciferníky. Skládá se z vozíku, nazývaného také vodítko, které v závislosti na zvoleném převodu tlačí řetěz směrem k rámu nebo od něj. To způsobí, že řetěz spadne na příslušné řetězové kolo. Součástí přehazovačky je také svorka, která umožňuje připevnit přehazovačku k rámu.
Nastavení přední přehazovačky
I přes menší počet podporovaných převodových poměrů je seřízení přesmykače o něco složitější než seřízení zadního. Časově nejnáročnější činností je často přesné nastavení měniče. Podívejte se, jak krok za krokem nastavit přední přehazovačku.
- Zkontrolujte, zda je přehazovačka bezpečně připevněna. Vodítko by mělo být umístěno 1-3 mm nad velkým kotoučem, rovnoběžně s ním.
- Nasazení řetězu zepředu na malý převodník.
- Zkontrolujte napnutí lanka přehazovačky – pokud je uvolněné, je nutné jej utáhnout, protože seřizování přehazovaček s uvolněným lankem nepřinese dobré výsledky.
- Řetěz shoďte zezadu doprostřed kazety.
- Přední přehazovačka, stejně jako zadní přehazovačka, má dva vychylovací šrouby: "L" (malý vychylovací šroub převodníku) a "H" (velký převodník). Odstraňte oba šrouby hvězdicovým šroubovákem o 1-2 otáčky.
- Vyzkoušejte řetěz na nejmenším převodníku. Pokud kolo při otáčení spadne z malého kotouče, utáhněte šroub "L" o čtvrt otáčky. Pokud spadne na malý kotouč obtížně nebo vůbec, povolte šroub "L" o čtvrt otáčky. Opakujte příslušnou operaci, dokud přehazovačka nefunguje správně na nejmenším převodníku.
- Testování řetězu na největším převodníku - proveďte jako u nejmenšího převodníku, šroub "H" přiměřeně utáhněte nebo povolte.
- Nastavení indexování přesmykače pomocí válcového šroubu (na plášti nebo na přehazovačce nebo přesmykači) - seřiďte napnutí lanka, dokud přehazovačka plynule nestáhne řetěz z malého převodníku na střední převodník.
Nastavení zadní přehazovačky
Nastavení zadní přehazovačky je podobné jako u přední přehazovačky. Postupujte takto:
- Nasazení řetězu na nejmenší ozubené kolo vzadu a největší ozubené kolo vpředu.
- Kontrola napnutí lanka přehazovačky - jemně odšroubujte šrouby držící lanko pomocí imbusového klíče, abyste jej povolili.
- Seřízení stavěcího šroubu "H" - pokud je správně zašroubován, po otočení klikou by se měl řetěz hladce pohybovat na nejmenším pastorku. Pokud uslyšíte nějaké praskání nebo skřípání, utáhněte šroub "H" hvězdicovým šroubovákem o čtvrt otáčky. Testujte a utahujte, dokud řetěz hladce běží na řetězovém kole.
- Seřízení stavěcího šroubu "L" - otočte klikou a natlačte řetěz prstem na další ozubená kola, až po největší. Pokud nepřepadne, přehazovačky fungují správně. Pokud spadne, seřiďte šroub „L“.
- Nastavení indexování přesmykače - šroub na válcovém šroubu, dokud se nezastaví, a poté připojte lanko přesmykače utažením šroubu imbusovým klíčem . Upravte napnutí lanka, dokud přehazovačky nefungují hladce.
Nakonec kolo otestujte. Pokud byly všechny kroky provedeny správně, měly by přehazovačky fungovat hladce a tiše.