Škrábance a drobné praskliny ve zdi obvykle nejsou důvodem k obavám. U novostaveb to nejčastěji souvisí s usazením stavby do země. Tento proces obvykle trvá asi 2 roky. Pokud se praskliny nezvětší, neměli bychom se znepokojovat. Jak je odstranit?
Drobné praskliny a škrábance ve stěnách snadno odstraníme sami pomocí nářadí a materiálů, které lze zakoupit v každém stavebnictví. Vše, co potřebujete, je trojúhelníková škrabka, základní nátěr, tmel, hladítko, barva, štětce a válečky.
Seznam potřebných produktů:
- zednická lžíce
- trojúhelníková škrabka
- fólie na ochranu podlah a nábytku
- přízemní
- tmel
- kartáče
- malířské válečky
- brusný papír
Brusný papír delta 93x93 mm k60, 5 ks s otvory
16 KčBrusné papíry na suchý zip 83 x 83 x 83 mm, 5 ks, (K60x2, K80x2, K100x1)
88 KčBrusné kotouče 150 mm, K80, 5 ks, s 8 otvory, 65 mm
54 KčBrusný papír se suchým zipem 115 x 230 mm, K80, 5 ks, s otvory
67 KčBrusný papír se suchým zipem delta 140 x 140 x 80 mm, K40, 5 ks, s otvory
46 KčJaké jsou příčiny prasklin ve zdi?
Existuje mnoho příčin vzniku trhlin ve stěně. Nejčastěji je na vině sesedání budov. U novostaveb i starších budov, u kterých došlo k prohloubení suterénu nebo k podmáčení základů, se stavba usadí do země přibližně 2-3 roky po dokončení prací. To má za následek "práci" konstrukce a vytváření pnutí, která mohou způsobit vznik trhlin na stěnách. Jedná se o přirozený proces a drobné škrábance z něj vyplývající by neměly být důvodem k obavám. Problémem ale začnou být, pokud jejich šířka přesáhne 1 milimetr a my si všimneme, že se zvětšují. V takové situaci je třeba věc konzultovat s projektantem, který posoudí, zda je stavba pro členy domácnosti bezpečná. Dalším důvodem vzniku škrábanců a prasklin může být nepřesná povrchová úprava stěn nebo nesprávné proporce, ve kterých byly smíchány materiály pro dokončení dané místnosti.
Jak začít s opravou drobné praskliny?
Když se rozhodneme zbavit se praskliny ve zdi, měli bychom chránit podlahu, okna, nábytek a další předměty v okolí, které by se při práci mohly poškodit nebo ušpinit. Vyplatí se použít fólii, abyste se později vyhnuli zdlouhavému čištění od prachu a zbytků barev. Když zjistíme, že trhlina je malá, nezvětšuje se a nesouvisí se stavebními vadami stavby (jinak by bylo nutné vyhledat radu od stavebníka), můžeme přistoupit k práci.
Jakmile je vše zakryto ochrannou fólií, můžete pomocí trojúhelníkové škrabky praskliny mírně rozšířit a dát jí tvar „V“. Po odstranění prachu naneste štětcem na povrch základní nátěr, např. ve formě barvy. Po 24 hodinách, když má čas zaschnout, by měl být na povrch trhliny aplikován tmel. Vyplatí se to udělat stěrkou kolmo k linii trhliny. Celé to můžeme uhladit smirkovým papírem a natřít do barvy ladící s barvou stěny.
Vrstvená výplň malé trhliny
V případě větší trhliny nebo defektu ve zdi se vyplatí zvolit vrstvenou výplň. Jedná se o umístění výplně do rozšířené a napenetrované spáry a následné vtlačení výztužné sítě do ní. Tím zabráníte opakování prasklin. Poté síťovinu schováme pod další vrstvu tmelu, kterou uhladíme brusným papírem. Celé to natřeme barvou v příslušné barvě, pomocí válečků a štětců. Odstranění drobných prasklin ve zdi by neměl být zásadní problém a ve většině případů to zvládnete sami. Všechny potřebné položky nakoupíme prakticky v každém stavebnictví a veškeré práce (s přihlédnutím k době potřebné k zaschnutí základního nátěru a plniče) by neměly trvat déle než dva dny.