Drobné škrábance nebo větší praskliny na akrylátové vaně mohou působit nevzhledně. Navíc často vedou k úniku vody při koupání. Pokud chceme vaně vrátit lesk a svěžest, měli bychom zvážit odstranění prasklin a drobných škrábanců.
Jak si poradit s drobnými nedokonalostmi na povrchu? Jak opravit prasklou akrylátovou vanu, aby znovu získala svou bývalou slávu? Postupujte podle níže uvedených tipů!
Seznam potřebných produktů:
- leštící pasta na akryl
- brusný papír různé tloušťky (jemný a hrubý)
Brusný papír 230 x 280 mm k180 plátno
11 KčBrusný papír 115 x 280 mm, K60, 5 ks, s otvory
29 KčBrusný kotouč na suchý zip 125 mm K120 5 ks s 8 otvory
37 KčBrusný papír na suchý zip K80, trojúhelníkový s 12 otvory, 5 ks
94 KčBrusný papír se suchým zipem 115 x 230 mm k40 5 ks s otvory
67 Kč- přípravek na čištění akrylových povrchů
- tekutý akryl
- akrylové tužidlo
- štětec
- houba
Akrylátová vana – jaké jsou její vlastnosti?
Akrylátové vany jsou velmi oblíbené. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, methylmethakrylát, se vyznačuje vysokou plasticitou. Proto z něj lze vytvářet vany různých tvarů. Díky tomu je velká pravděpodobnost, že na prodejně najdeme dokonalý model na míru naší koupelně a potřebám. Akrylátové vany jsou navíc k dostání v různých barvách, takže je snáze sladíte i s neobvyklými interiéry.
Další výhodou akrylových modelů je jejich nízká hmotnost – většina z nich váží pouhých 30 kg. Tento typ koupelnového vybavení si tedy můžete nainstalovat sami. Tyto vany se také vyznačují hladkým povrchem, snadnou údržbou a dobrými izolačními vlastnostmi. To se promítá do delšího udržení teploty vody během koupání.
Přestože se tento typ vany zdá být dokonalým vybavením každé koupelny, má jeden velký nedostatek, kterým je malá odolnost proti mechanickému poškození. Na povrchu akrylových modelů se často objevují škrábance, škrábance a větší praskliny. Jak se s nimi vypořádat? Jak opravit prasklou akrylátovou vanu?
Oprava akrylátové vany – jak vyplnit praskliny?
Regenerace akrylátové vany bude nutná, pokud se na jejím povrchu objeví mnoho hlubších rýh nebo celistvých prasklin. Naštěstí je oprava celkem snadná a snadno ji zvládneme sami doma. Pro tento účel se vyplatí použít sadu na opravu akrylátové vany, kterou najdete prakticky v každém kutilském nebo internetovém obchodě. Takové balení obvykle obsahuje leštící pastu na akryl, brusný papír různé zrnitosti ( 800 , 1500 , 2000 ), tužidlo a tekutý akryl, dále hadřík a nádobu.
Před zakoupením daného setu se vyplatí ujistit se, že barva akrylátu je stejná jako naše vana. Jinak opravené praskliny silně vyniknou na pozadí vybavení koupelny.
Jak opravit akrylátovou vanu krok za krokem?
Než začnete s regenerací trhlin, musíte pracoviště řádně připravit. Pomocí houbičky nebo jemného hadříku a přípravku na čištění akrylových povrchů musíte důkladně vyčistit místo, které chcete opravit. Čisticí prostředek odstraní veškeré nečistoty včetně mastných skvrn. Renovace tak bude mnohem efektivnější.
Poté zajistěte kohoutek a vanu vysušte. Musí být dokonale suchý, jinak veškerá naše práce přijde vniveč. V dalším kroku můžete přistoupit k přípravě tmelu. Akryl je nutné smíchat s tvrdidlem podle návodu na obalu výrobku. Získaný prostředek rozetřete do trhliny. Po zaschnutí (přesný čas je uveden v návodu k danému přípravku) se můžete pustit do dokončovacích prací.
Prasklá akrylátová vana – oprava a povrchová úprava
Regenerace akrylátové vany je téměř hotová. Nyní je čas na dokončovací práce. Jakmile jste si jisti, že spárovací hmota je suchá, můžete přejít k odstranění přebytečného akrylátu, který se nahromadil kolem trhliny. Nejlepší je to udělat smirkovým papírem, počínaje hrubším a konče nejjemnějším zrnem.
Po setření povrchu brusným papírem odstraňte vzniklý prach štětcem.
Pamatujte, že k tomu nesmíte používat vodu! Nakonec použijeme hadřík a leštící pastu k vyleštění renovačního místa. Díky tomu získáme vysoký lesk a krásný a estetický vzhled akrylátové vany.