Poruchu, jako je netěsný, prasklý kohoutek, se nevyplatí podceňovat, protože může způsobit ztrátu až 10 litrů vody denně. S každým dalším dnem se bude množství vytékající vody zvyšovat. Pokud jste kutilové, nemusíte volat instalatéra – pokud se naučíte opravit děravý kohoutek, zvládnete opravit rozbitý kohoutek sami.
Netěsný kohoutek – kde začít?
Pokud váš kohoutek teče, první věc, kterou musíte udělat, je určit příčinu úniku. Pro vlastní opravu budete potřebovat následující nástroje:
- nastavitelný klíč
- plochý šroubovák
- kapesní nůž
- sada těsnění
- imbusový klíč
- kleště na trubky
Doba opravy protékajícího kohoutku je přibližně 1-2 hodiny. Kolik stojí oprava kohoutku závisí do značné míry na poruše. Je však třeba připomenout, že je to také dobrá příležitost zkontrolovat stav instalace, vyčistit ji a udržovat.
Oprava pákové baterie – dvourutková baterie
Oprava dvourukojetové kuchyňské nebo koupelnové baterie (tedy se samostatným knoflíkem na teplou a studenou vodu) nejčastěji zahrnuje výměnu těsnění. Je zodpovědný za těsnost spojení mezi pohyblivými prvky. Nejčastějším řešením bude výměna opotřebovaných dílů. Nezapomeňte však najít místo úniku. Voda může unikat na několika místech:
- přes výlevku (při vypnutém kohoutku)
- přes výtokovou matici
- vedle čepu knoflíku
- mezi hlavou a ucpávkou
Jakmile najdete zdroj úniku vody, vypněte přívod vody a vypusťte zbývající vodu z instalace.
Zdroj netěsnosti – těsnění pod hlavou
Pokud je zdrojem netěsnosti kolem čepu knoflíku ucpávka, která jej obklopuje, sejměte víčko na knoflíku, poté odšroubujte montážní šroub pomocí nastavitelného klíče a vyjměte knoflík. Nyní utáhněte ucpávku kolem čepu. Někdy to bude stačit. Pokud voda stále uniká, vyměňte těsnění. Vždy pamatujte, že nové těsnění by mělo mít stejnou velikost jako to staré. Můžete si s sebou vzít staré vzorované těsnění a požádat o stejnou velikost. Těsnění mohou být vyrobena z různých materiálů. Mohou to být:
- pryž
- silikon
- nylon
Netěsný kohoutek - těsnění na výtoku
Pomocí nastavitelného nebo otevřeného klíče odšroubujte šroub zajišťující hubici. Při demontáži hubice odstraňte staré těsnění a nainstalujte nové. Poté nainstalujte hubici a utáhněte montážní matici.
Oprava baterie s keramickou hlavicí v jednopákové baterii
Novější typy jednopákových baterií používají místo těsnění odolné keramické hlavice. U tohoto typu kohoutků může únik vody vyžadovat výměnu celého kohoutku za nový. Rozbitý kohoutek naštěstí nemusí vždy znamenat jeho výměnu za nový. Než se však k tomuto kroku odhodláte, zkuste hlavici dotáhnout nebo vyměnit za novou.
Oprava baterie s keramickou hlavicí začíná přerušením přívodu vody. Poté víčko sejměte vypáčením kapesním nožem. To vám umožní přístup k vnitřnímu šroubu. Odšroubujte jej imbusovým klíčem. Nyní sejměte rukojeť a kroužek kohoutku. Pod kroužkem je matice, která přitlačuje hlavu - zkontrolujte, zda je správně utažena. Pokud ne, může to být zdroj úniku vody. Pokud ano, odšroubujte matici a dostanete se k hlavici kohoutku. Vytáhněte hlavu a na její místo nainstalujte novou.
Při výměně hlavice jednopákové baterie nezapomeňte vzít s sebou starou vzorkovací hlavici. Jednopákové kohoutkové hlavice jsou k dispozici ve velikostech 3/8 palce a 1/2 palce. Způsob montáže knoflíku se dělí na:
- samec – knoflík je našroubován na hlavu
- samice – knoflík se nasadí na hlavici a následně se utáhne šroubem
Dostupné hlavy:
- slider – při otáčení ucítíte velký skok
- keramika – malý skok při otáčení
Nyní utáhněte jednotlivé součásti kohoutku a zkontrolujte, zda problém zmizel. Pokud ne, budete muset vyměnit celou jednopákovou baterii.