Venku se vřes vysazuje do záhonů, cest a tradičních vřesovišť. Krásně kvetoucí rostliny umístěné v květináčích zdobí i balkony a terasy. Ale můžete si vřes vypěstovat doma? Samozřejmě! Ukážeme vám, jak se o vřes v květináčích starat doma.
Vřesy jsou rostliny, které v září krásně kvetou (květy vydrží i do prvních mrazíků), zdobí dvory i interiéry domů různými odstíny růžové nebo fialové. Jejich přítomnost předznamenává konec léta a začátek podzimu. Při domácím pěstování jsou atraktivní dekorací interiéru. Aby nebyly jen krátkodobou ozdobou, vyplatí se o ně patřičně pečovat – mělo by to prodloužit jejich kvetení.
Seznam potřebných produktů:
- hrnec a kryt
- substrát pro pěstování vřesu
- pracovní rukavice
- kropící konev
Zahradní rukavice potažené nitrilem, velikost 9"
29 KčPracovni rukavice - nylon, pokryté nitrilovými tečkami
83 KčPerforované nitrilové rukavice, oranžové, 50 kusů, velikost L
314 KčPracovní rukavice - nylonové potažené nitrilem
40 KčOchranné rukavice potažené nitrilem
136 KčVřesy doma – substrát a umístění
O vřes pěstovaný doma je dobré začít pečovat hned po zakoupení rostliny. Vyplatí se poskytnout keřům vhodné půdní a stanovištní podmínky. Bez ohledu na to, zda bude vřes zasazen do země nebo do květináče doma, tyto rostliny preferují a rostou nejlépe v úrodné, vlhké, propustné a kyselé půdě. Optimální půdní reakce v tomto případě bude přibližně 4,5 pH. Dobrou směsí je zahradní zemina kombinovaná s pískem a rašelinou, ale v zahradnických obchodech snadno seženete i substráty speciálně určené pro pěstování vřesu.
Po výsadbě vřesů je nejlepší půdu kolem nich zamulčovat borovou kůrou. Omezíte tak odpařování vody a rychlé vysychání půdy. Vřesy je třeba pravidelně zalévat.
Vřesy doma by měly být umístěny na místě příznivém pro jejich pěstování. Rostliny mají rády slunce a polohy chráněné před větrem. Doma je lze umístit na parapety, ale je lepší se vyhnout jižní orientaci, příliš ostré sluneční světlo by jim mohlo ublížit. Květináč s vřesem lze s úspěchem umístit na okenní parapet orientovaný na sever nebo východ. Ozdobit stůl nebo komodu vřesem bude také dobrou volbou, ale pamatujte, že rostlina by měla mít přístup denního světla. Při umísťování vřesu na parapet pamatujte, že teplo vycházející z radiátoru jim může být škodlivé. Pokud se rozhodneme pěstovat keře na parapetu, musíme omezit vytápění radiátorů v této místnosti. Rostliny citlivé na chlad a průvan by neměly být umístěny vedle netěsných oken nebo oken, která se často otevírají.
Jak pečovat o vřes doma? Zavlažování
Kromě příznivých půdních a stanovištních podmínek by měl být vřes doma opatřen vhodným květináčem nebo krytem. Tyto rostliny nemají rády vodu, která zůstává v nádobě, protože jejich kořeny začínají hnít. Hrnec s otvory by měl být umístěn na základně nebo ve speciálním krytu. Pokud chceme keře vysadit přímo do okrasného krytu, měla by být na jeho dně vytvořena drenáž vrstvou keramzitu nebo kamenů. Stojí za to připomenout, že nádoba, do které umístíme jednu sazenici, by měla mít průměr alespoň 12 cm.
Základním postupem péče při domácím pěstování vřesu je zálivka. Správné zavlažování může prodloužit dobu jejich květu. Keře mají rády neustále vlhkou půdu, ale přemokření jim škodí. Pamatujte, že listy ani stonky vřesu nesmíte namáčet, protože to podporuje rozvoj houbových chorob. Při péči o rostlinu bychom měli intenzitu zálivky přizpůsobit podmínkám a stavu sazenice. Než popadneme konev, zkontrolujme vrchní vrstvu zeminy v květináči. Pokud je půda suchá v hloubce asi 2-3 cm, můžete vřes zalít nalitím vody přímo do květináče.
Vřesy pěstované uvnitř obvykle nevyžadují hnojení v takové míře jako venkovní exempláře. Chceme-li však prodloužit dobu jejich květu, mohou nám pomoci směsi hnojiv určených pro výživu kyselomilných rostlin.
Vřes může doma přezimovat a v příští sezóně kvést. K tomu by se měl přesunout do nevytápěné místnosti a zálivka by se měla výrazně omezit.