Keř angreštu produkuje chutné plody s mnoha cennými vlastnostmi, které lze konzumovat přímo nebo z nich vyrobit domácí konzervy. Poradíme vám, kdy angrešt vysazovat, jaké má nároky na půdu a jak o něj pečovat.
Angrešt je ovocný keř příbuzný rybízu, který je v některých případech samosprašný. Vyplatí se však zasadit několik různých křížených odrůd vedle sebe, abyste prodloužili jeho životnost. Vzhledem k podobným nárokům a péči bude angreštům dělat dobrou společnost černý a červený rybíz.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
Pracovní rukavice, nylonové s tečkovaným povrchem, velikost 11
83 KčZahradní rukavice s PU povlakem, velikost 11"
26 KčPracovní rukavice bavlněné, celopovrstvené nitrilem
48 KčPracovní rukavice, 2122X, kozí kůže, suchý zip, velikost 11"
80 KčZateplené pracovní rukavice, velikost 10
124 Kč- prořezávač
- rýč
- hrábě
- vidle
Kdy zasadit angrešt?
Zkušení zahradníci volí pro výsadbu angreštu podzim. Optimální doba pro umístění sazenic keřů do země je od poloviny října do začátku listopadu. Angrešt vysazený na podzim bude mít dostatek času, aby dobře zakořenil a na jaře tak pěkně vyrostl.
Angrešt je možné vysadit i na jaře, ale mělo by to být provedeno před začátkem vegetačního období. Při rozhodování o výsadbě těchto keřů na jaře je nejlepší zvolit nepříliš teplý a zamračený den a po výsadbě věnovat zvláštní pozornost zavlažování.
Kam zasadit angrešt?
Pro angrešt se vyplatí zvolit slunné, teplé a před větrem chráněné stanoviště. Angrešt je mrazuvzdorná rostlina. Nejcitlivější na mráz jsou však její květy. Keř preferuje úrodnou, písčito-hlinitou půdu, ale je lepší se vyhnout mokré a těžké půdě, protože se jí nemusí přizpůsobit. Angrešt vysazený do písčité půdy je nutné poměrně často zalévat. Optimální půdní reakce pro tento keř je mírně kyselá, např. 6.–6.5.
Substrát pro angrešt by měl být uvolněn. Před výsadbou rostliny je třeba stanoviště odplevelit, vyryt rýčem a větší hroudy zeminy rozdrtit hráběmi nebo vidličkou. Půdu se vyplatí smíchat s kompostem nebo hnojem pro zlepšení jejích vlastností.
Jak zasadit angrešt?
Angrešt se sází do jamek tak hlubokých, že keře jsou v zemi asi o 6 cm níže, než rostly ve školce. Jednotlivé sazenice by měly být od sebe vzdáleny alespoň 150 cm a mezi řádky se vyplatí udržovat vzdálenost alespoň 200 cm – rostlině to umožní volné šíření a usnadní sklizeň. Rostliny vysazené ve správné vzdálenosti nebudou krást slunce.
Na dno jam by měla být nalita úrodná půda. Sazenice v nich umístěné lze nyní zasypat nativní zeminou. Pak byste měli zeminu kolem rostlin dobře utlačit. Po výsadbě je třeba keře hojně zalévat. Pozici kolem sazenice se vyplatí vypodložit kůrou, slámou nebo pilinami, které udrží optimální vlhkost půdy, vyšší teplotu a omezí rozvoj plevelů. Pro angrešt ve standardní podobě je potřeba připravit oporu v podobě např. kůlu.
Jak pečovat o angrešt?
Důležitým postupem péče o angrešt, stejně jako v případě mnoha jiných ovocných keřů, je řez. První řez na mladých rostlinách se provádí na jaře - to platí pro podzimní i jarní rostliny. Řez by měl být proveden 10 cm nad zemí pomocí ostrého a dezinfikovaného prořezávače. Každý rok na jaře je třeba odstranit staré, nemocné, poškozené nebo křížící se výhonky. Na každém keři se vyplatí ponechat jen pár zdravých plodonosných výhonků.
Během horkých měsíců byste také měli pamatovat na systematické zalévání keřů angreštu. To má zásadní vliv na velikost a zralost ovoce. Se zálivkou to však nemůžete přehánět, rostliny totiž nesnášejí stání ve vodě.
Pokud rostlina roste příliš hustě, začne špatně plodit a může být také napadena parazitem.
Parazitem, který se živí angreštem, je padlí americká. Jeho přítomnost dokládají skvrny, nedostatek růstu a plodnosti keře a nakonec uschnutí rostliny. Řešením problému by měl být postřik. Postřik česnekovým extraktem nebo chemickými přípravky také bojuje proti houbové chorobě - antraknóze, která může angrešt postihnout.