Crocosmia je exotická květina, která má ráda slunce a vysoké teploty. Pokud mu zajistíme vhodné podmínky, nebude jeho pěstování náročné. Řekneme vám, jak krokosmii zasadit a pečovat o ni, aby zkrášlila vaši zahradu svými jedinečnými květy.
Crocosmia je rostlina z teplých koutů zeměkoule, ale výběrem mrazuvzdorných sazenic si její kvetení na naší zahradě bez větších problémů užijeme. Mezi doporučené odrůdy krokosmie, které dobře snášejí naše klimatické podmínky, patří: 'Lucifer', 'Sonate', 'Voyager' a 'George Davison'.
Seznam potřebných produktů:
Pracovní rukavice vel. 11
46 KčZahradní rukavice s PU povlakem, velikost 11"
26 KčPracovní rukavice, 2122X, kozí kůže, suchý zip, velikost 9"
80 KčPracovní rukavice, nylonové s tečkovaným povrchem, velikost 11
83 KčDětské pracovní rukavice z polyesteru potaženého latexem
46 Kč- rýč
- hrábě
Crocosmia – vlastnosti a odrůdy
Crocosmia je cibulovitá rostlina, která se přirozeně vyskytuje v Africe a na Madagaskaru. Patří do čeledi Iridaceae a nazývá se také rumělka. Trvalka se vyznačuje trsovitým tvarem a úzkými, mečovitými listy, z nichž vyrůstají přibližně 90 cm dlouhé výhony s volnými květenstvími v podobě klasů. Květy Crocosmia jsou miskovité a pestře zbarvené. Kvetou od července do září žlutě, oranžově nebo červeně.
I když se jedná o exotické rostliny, vypadají skvěle na venkovských naturalistických záhonech. Vyplatí se je vysadit do skupiny nebo k jiným vysokým trvalkám, například deničkám. Dobře se budou cítit i v blízkosti floxů, třapatek nebo okrasných trav.
Krokosmie je příbuzná rostlinám, jako je krokus, gladiolus, ixia, kosatec, tritonie, frézie.
Zahradní krokosmie jsou k dostání v mnoha odrůdách, které se liší nejen nároky na péči, ale i vzhledem. Mezi nejoblíbenější patří:
- crocosmia 'Lucifer'
- crocosmia 'George Davison'
- crocosmia 'Sonate'
- crocosmia 'Voyager'
Krokosmie zahradní – požadavky a péče
Krokosmie zahradní může být snadno pěstovatelnou rostlinou, pokud jsou splněny její umístění a půdní podmínky. Květina, která pochází z exotických oblastí, je rozhodně teplomilná. Mělo by mít slunné stanoviště a chráněné před větrem. Trvalku se vyplatí zasadit do úrodné, propustné, humózní půdy s pH blízkým neutrálnímu. Crocosmia je cibulovitá rostlina, proto nesnáší zamokřené a těžké půdy.
Mezi nejdůležitější postupy při pěstování krokosmie patří pletí záhonu, zálivka a hnojení. Rostlina by měla být zalévána mírně, aby byla půda mírně vlhká. V období sucha se to vyplatí dělat i každý den. Crocosmii je potřeba přibližně každé 3 týdny přihnojit organickými hnojivy nebo vícesložkovými minerálními hnojivy pro kvetoucí rostliny. První hnojení se provádí dva týdny po výsadbě a další po dvou měsících.
Po odkvětu odstraňte květenství - to stimuluje rostlinu k dalšímu kvetení a růstu.
Mnohé odrůdy krokosmie jsou středně odolné vůči mrazu a mohou přezimovat v zemi, některé však budou vyžadovat vykopání hlíz na podzim. Pokud pěstujeme krokosmii v oblastech s tuhými zimami, bez ohledu na odrůdu, vyplatí se v říjnu vykopat všechny hlízy a uložit je do chladné místnosti pod vrstvu písku nebo pilin. Rostliny zimující v zemi by měly být řádně chráněny před chladem. Necháme je se sušeným listím a zamulčujeme kůrou, slámou nebo suchým listím.
Jak zasadit cibulky krokosmie?
Cibule krokosmie zahradní lze sázet na jaře nebo na podzim. Odrůdy, které nejsou odolné vůči chladu, je nejlepší sázet do země v druhé polovině dubna, mrazuvzdornější druhy lze sázet i v září. Mrazuvzdornou odrůdou je odrůda 'Lucifer'.
Krokosmiový záhon nejprve odplevelíme, zryjeme rýčem a zkypříme půdu hráběmi. Cibule se sázejí do země do hloubky asi 10 cm a ve vzdálenosti asi 15 cm.
Jednou za 3-4 roky se vyplatí krokosmii přesadit a rozdělit její větší trsy. Rostlina roste poměrně rychle, vytváří husté a rozložité trsy.