Hearts je výjimečně atraktivní rostlina, která je ideální pro naturalistické a venkovské zahrady. Zjistěte, jakou polohu pro srdce zvolit, jak ho hnojit a vysadit na trvalé místo.
Srdcovka je choulostivá trvalka, kterou se vyplatí vysadit do společnosti méně rozložitých rostlin. Dobrým nápadem by bylo umístit ji poblíž letních květin.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
- rýč
- hrábě
- prořezávač
Kovadlinkové nůžky 210 mm, rozsah do 20 mm
230 KčUniverzální zahradní nůžky 220 mm, čepel 56 mm
202 KčNůžky na trávu 330 mm, čepel 130 mm
202 KčKovadlinkové zahradní nůžky na větve, 670 mm, průměr střihu 45 mm
1 350 KčHousenkové zahradní nůžky s převodem a zahradní pilou, čepel 57 mm
481 KčVelká srdce – vlastnosti
Srdcovka je vytrvalá trvalka, která pochází z Asie, ale vyskytuje se i v mnoha jiných částech světa, včetně Polska. Země, ze kterých pochází, jsou Čína a Japonsko. Rostlina patří do čeledi mákovité. Srdíčka dorůstají asi 80 cm a vyznačují se vzpřímeným, mírně huňatým tvarem. Ve vegetačním období je díky atraktivním květům jedinečnou zahradní ozdobou. Od časného jara ji zdobí listy v odstínech zelené a modré, připomínající listy kapradí. Kvete v květnu a červnu a její květenství připomíná srdce se slzami. Nejběžnější květy jsou růžové, ale najdete i vznešená bílá srdíčka.
Rostlina se pěstuje v domácích zahradách, na záhonech nebo ve formě solitérů. Je ideální trvalkou do stinných zahrad, protože má ráda stín a dobře kvete i pod korunami stromů. Vzhledem ke krátké vegetaci srdcovky se vyplatí vysadit ji v blízkosti rostlin, které začínají období květu o něco později, např. sasanky japonské, lipnice Arendsovy nebo hostas. Krásu srdce podtrhují rostliny jako brusinka, sasanka podzimní, tiarella nebo dřišťál. Tyto druhy vyplňují prostor, který zbyla po vybledlé srdcovce. Vyplatí se myslet i na jednoleté rostliny, které zakryjí zbylý prostor. Mezi ně mohou patřit například netrpěliví.
Srdce show - požadavky a péče
Srdcovka je stínomilná trvalka, takže jejím optimálním umístěním bude stinné nebo polostinné místo. Může kvést i na velmi slunném místě, ale aby nevyschla, je potřeba udržovat půdu vlhkou. Rostlina bude dobře růst v úrodné, propustné a na živiny bohaté půdě. Příznivá půdní reakce pro něj je mezi mírně kyselým a neutrálním pH.
Před výsadbou sladkého srdce musí být místo řádně připraveno. Půdu je povinné odplevelit a následně zrýt rýčem – vyplatí se smíchat původní půdu s částí rozloženého kompostu nebo hnoje. Nakonec je třeba podklad nakypřít a urovnat hráběmi.
Základním postupem péče při pěstování srdcovky je hnojení. Brzy na jaře, když rostlina ukazuje první zelené výhonky, stojí za to ji krmit vícesložkovými hnojivy. Je důležité, aby tato hnojiva měla zvýšené množství fosforu a draslíku a méně dusíku. Hnojiva pro kvetoucí rostliny jsou perfektní. Kompost smíchaný s půdou bude mít pozitivní vliv na její růst. Nejčastěji tyto trvalky dobře reagují na organická hnojiva. Důležitou otázkou při pěstování je také zavlažování srdcovky. Půda musí být neustále vlhká, proto nezapomeňte na pravidelné zalévání, zejména v období sucha a horka.
Po odkvětu rostliny se vyplatí ji seříznout. To by však mělo být provedeno, když všechny jeho listy zežloutnou. Velké srdce lze nejčastěji zastřihnout již v červenci zahradnickými nůžkami. Usušené části trvalky odřízneme těsně nad zemí. Toto ošetření napomáhá opětovnému rozkvětu na jaře.
Srdce show - jak zasadit?
Srdcovka se pěstuje ze semen, dělením nebo z řízků. Podle prvního způsobu pěstování se semena vkládají do země v nádobách, vícenádobí nebo květináčích a skladují se ve vytápěné místnosti. Sazenice se připravují v březnu. Dá se skladovat doma na dobře prosluněném parapetu. Sazenice srdcovky se na jaře přemístí na své trvalé stanoviště.
Trvalku je vhodné zasadit do jámy o něco větší, než je její kořenový bal. Po zasypání rostlinou zeminou ji důkladně zalijte.
Nové sazenice můžeme získat i dělením kořenového balu. Děláme to brzy na jaře nebo po ukončení květu. K tomu je potřeba vykopat velké srdce a jemně oddělit kořenový bal. Rostliny lze okamžitě umístit na své trvalé místo. Dělením starší trvalky ji zpevníte a podpoříte lepší kvetení.