Radiátory jsou mimořádně funkčním, ale často nepříliš estetickým prvkem každé místnosti. Zejména starší modely, jako jsou litinové radiátory, mohou odrazovat svým vzhledem. Masky jsou skvělým řešením tohoto problému.
Stavba radiátoru dokáže efektivně zakrýt jakýkoli jeho nedostatek. To místnosti dodá ucelený vzhled. V závislosti na zvoleném typu bydlení může být interiér elegantnější nebo designovější.
Seznam potřebných produktů:
- přímočará pila
- Aku vrtačka
Aku vrtačka 20V, Li-Ion/1,5 Ah
1 636 KčAku kartáčová příklepová vrtačka Energy +, 18V, Li-Ion
2 916 KčBezkartáčová vrtačka/šroubovák s příklepem 100 Nm Energy+
3 500 KčAku šroubovák bezkartáčový Energy+ 18V Li-lon, rukojeť 1/4"
2 775 KčAku vrtačka 2x20V, Li-Ion/1,5 Ah, kufr + sada světla
3 328 Kč- háčky
- sádrokarton
- brusný papír
Brusný papír delta 93x93 mm zrnitost K80 5 ks
16 KčBrusné papíry na suchý zip 83 x 83 x 83 mm, 5 ks, (K60x2, K80x2, K100x1)
88 KčBrusný papír se suchým zipem 225 mm, K180, 5 ks
133 KčBrusný papír se suchým zipem 180 mm, K180, 5 ks
70 KčBrusný papír se suchým zipem 115 x 230 mm, K80, 5 ks, s otvory
67 Kč- tužka
- kartáč
- metr
Plášť radiátoru – na co byste při výběru pláště radiátoru neměli zapomenout?
Jak domácí instalace radiátorů, tak radiátory zakoupené v supermarketu by měly splňovat několik podmínek. Hlavním úkolem radiátoru je vytápět místnost, ve které je umístěn. Pokud tedy chcete zlepšit design interiéru pomocí masky, je lepší nevybírat model, který vám tento úkol ztíží.
Pouzdro pro radiátor jej nemůže zcela zakrýt , protože pak radiátor nebude schopen vydávat příslušné množství tepla do místnosti. Frustrovaní členové domácnosti nastaví knoflík na nejvyšší hodnoty, což má za následek vyšší náklady na vytápění. K výrobě nebo nákupu grilu byste měli přistupovat racionálně. Nejlepší případy jsou ty, které mají dostatek povolení. Čím větší mezery, tím lépe, protože pak může radiátor fungovat bezchybně.
Pamatujte také na to, že plášť chladiče by měl být vyroben z materiálu odolného vůči vysokým teplotám. Pokud jej vyrobíme z nekvalitní překližky a lepidla, rychle se znehodnotí. Pokud chceme kryt umístit do koupelny, musí být také odolný proti vlhkosti.
Plášť radiátoru – nápady na plášť radiátoru
Procházením internetu najdeme tisíce nápadů na stavbu radiátoru. Velkým problémem pro mnoho lidí je instalace radiátoru do kuchyně, zejména v malých bytech, kde se počítá každý centimetr. Chceme tam dát co nejvíce skříní pro pohodlné skladování potravin. Problémem je však radiátor. Jak nainstalovat radiátor do kuchyně? Úplné zakrytí nábytkem je běžné řešení, ale přináší velké tepelné ztráty. Při navrhování kuchyňské konstrukce se proto vyplatí pamatovat na vhodné větrání nebo ponechat proudění vzduchu nahoře a dole.
Jiná situace je při instalaci radiátoru v obývacím pokoji. Jedná se o místnost, kde máme obvykle k dispozici více prostoru než v koupelně nebo kuchyni. Můžeme si proto vybrat krásnou prolamovanou, skleněnou nebo moderní a designovou konstrukci radiátoru. O instalaci litinového radiátoru mají zájem především majitelé elegantních a rafinovaných bytů, protože právě modely radiátorů z tohoto materiálu hyzdí interiér nejvíce.
Funkční a krásné instalace radiátorů
Pokud chceme, aby plášť chladiče skvěle vypadal a byl funkční, můžeme z něj vytvořit jak sedátka, tak poličky.
Konstrukce radiátoru s policemi je v mnoha variantách. Úložný prostor lze vytvořit po stranách radiátoru nebo na jeho přední straně. Je lepší zvolit první možnost – pokud zde ponecháme mnoho předmětů, mohou začít blokovat tok tepla. Druhou zajímavou možností jsou vestavěná sedadla. V takovém případě maskovací konstrukce přesahuje o několik centimetrů dále (od stěny do místnosti) než samotný radiátor a vytváří sedátko spolu s parapetem. Chceme-li radiátor schovat bez opláštění, můžeme celou stěnu obložit nábytkem - některé používají uzavřené konstrukce (s dveřmi), jiné otevřené. Takže místo toho, abychom radiátor něčím zakrývali, docílíme, aby splynul s okolím.
Instalace radiátoru – jak to udělat sami?
Stavba radiátoru je zdánlivě snadná stavba. V případě místností s nerovnými stěnami a podlahami se montáž mřížky může ukázat jako velmi pracná a časově náročná a výsledky pravděpodobně nebudou uspokojivé. Proto je lepší začít tou jednodušší variantou, tedy závěsným pláštěm radiátoru, který lze s úspěchem použít v každé místnosti.
Hlavní část pláště je vyrobena ze sádrokartonu, který jsme nařezali pomocí přímočaré pily. Samozřejmě byste si nejprve měli změřit výšku a šířku radiátoru. Vyplatí se přidat asi 50 mm, aby mřížka dokonale zakryla chladič. Tužkou pak nakreslíme vzory, které budou zdobit náš pokoj. Pokud se jedná o dětský pokoj, mohou být na nábytku pohádkové postavy. Do obývacího pokoje se budou dobře hodit geometrické nebo jiné vzory, které ladí s designem a stylem interiéru.
Ozdobné prvky vyřízneme skládačkou a obrousíme smirkovým papírem. Poté pomocí vrtačky vyvrtáme otvory, do kterých nainstalujeme háčky. Celé se to dá natřít štětcem a vybranou barvou. Vývoj je připraven. Stačí jej položit na radiátor a užívat si svůj nový, krásný interiérový prvek.