I když se o svou zahradu staráte velmi pečlivě, před plevelem ji neuchráníte. Nechtění „hosté“ se většinou objeví náhle a zbavit se jich není tak snadné. Vytrhávání moc nepomůže, protože rozsáhlý kořenový systém rychle způsobí vzejití nové rostliny.
Seznam potřebných produktů:
- postřikovač (ruční, tlakový nebo batohový – v závislosti na velikosti plodiny)
- ochranné rukavice
- brýle
- příprava ve spreji
Pro účinné zbavení se nežádoucích rostlin ze zahrady je nejlepší použít postřik proti plevelům. Na trhu je k dostání mnoho přípravků, které působí přímo na druhy, které na svém trávníku nebo zeleninových záhonech nechceme.
Postřik plevele v trávě, mezi květinami nebo ovocnými keři je někdy jediným způsobem, jak vyhrát boj s těmito odolnými rostlinami, které odolávají náročným podmínkám prostředí.
Maskou by se měli chránit i lidé, kteří nesnášejí chemické přípravky .
Postřiky na trávu a bodlák – proč je tak těžké zbavit se plevele?
Plevel jsou extrémně odolné rostliny, které se dokonale přizpůsobí všem podmínkám. Rostou proto i ve spárách dlažebních kostek na městských chodnících. Dokážou přežít i dlouhá sucha – většinou jim k přežití stačí dešťová voda.
Mají velmi dobře vyvinutý kořenový systém a výborné regenerační schopnosti. Kromě toho, že hyzdí udržovanou zahradu, způsobují také úhyn jiných rostlin, obvykle těch, které pěstujeme.
Postřik plevele - je to jediný způsob boje proti problematickým rostlinám?
Postřik širokolistého plevele v trávě nebo jiných škodlivých rostlin na různých místech zahrady je jednou z možností, jak se nežádoucího plevele zbavit. Existují další, poměrně často používané metody:
Odplevelení pozemku
Pokud zahradu na novém pozemku teprve zakládáte, před výsadbou jakýchkoli rostlin ji důkladně zryjte a zeminu nechte 2 až 3 týdny. Po uplynutí této doby tímto způsobem opět odstraňte veškerý plevel.
Rytí záhonů a plení plevele
Rytí záhonů je velmi dobrý a rychlý způsob, jak se zbavit plevele. Okrasné rostliny rostoucí na záhonech lze bohužel snadno poškodit, proto je třeba ošetření provádět velmi opatrně. Pletí je mnohem nepříjemnější a přináší mnohem horší výsledky, ale někdy je to jediná možná možnost.
Mulčování
Mulčování je jednoduše umístění vrstvy kůry, jehličí nebo jiného materiálu na zem, který brání setí a rozvoji plevele. Podestýlka by měla mít tloušťku alespoň 10 cm. Je potřeba ho také pravidelně doplňovat, protože je z biologického materiálu a při kontaktu s půdou se rozkládá.
Stříkání
Pokud žádná metoda hubení plevele není účinná, je čas použít herbicidy. Pro nástřik naplňte rozprašovač příslušným prostředkem a poté se chraňte nasazením rukavic a ochranných brýlí a v případě potřeby i masky. Takto připraveni můžete dokončit svůj úkol.
Účinek prostředku je obvykle viditelný po 7 až 10 dnech v závislosti na stavu plevelů. Po asi tuctu dnů můžete zbytky shrabat. Stojí za to pamatovat, abyste do kompostéru nevhazovali shrabané rostliny.
Postřik plevele – několik praktických tipů
- herbicidy by se měly používat od dubna do října
- nestříkejte při teplotách pod 10 stupňů Celsia
- postřik je nutné provádět důkladně – přípravek se musí dostat nejen na listy, ale i do spodních částí stonků
- plevel stříkejte večer, než se na něm objeví rosa, nebo ráno po jejím odeznění