Klíšťata (Ixodida) patří mezi pavoukovce a jsou parazity přenášejícími četná onemocnění, včetně nebezpečné meningitidy a lymské boreliózy. Z tohoto důvodu se vyplatí je z vaší zahrady vyřadit. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je sprej proti klíšťatům.
Nástřik je založen na ekologických nebo chemických prostředcích. Chemické přípravky ničí jak dospělý hmyz, jeho larvy, tak vajíčka, přírodní látky zase brání klíšťatům v pohybu a dýchání, což vede k jejich vyhynutí.
Seznam potřebných produktů:
- rozprašovač (ruční, tlakový nebo batoh - podle velikosti místa, které chceme stříkat)
- ochranné rukavice
Ochranné rukavice potažené nitrilem
136 KčPracovní rukavice, 2122X, kozí kůže, velikost 11"
87 KčPracovní rukavice bavlněné, celopovrstvené nitrilem
48 KčPracovní rukavice, nylonové s tečkovaným povrchem, velikost 11
83 KčDětské pracovní rukavice z polyesteru potaženého latexem
46 Kč- příprava ve spreji
Alergici by také měli používat masky nebo obličejové štíty, aby omezili množství biocidních látek vdechovaných ve vzduchu.
Jak snížit počet klíšťat na zahradě?
Klíšťata mají ráda stinná a vlhká místa, takže omezení takových ploch na zahradě podporuje přirozenou likvidaci pavoukovců. I když jsou na váš pozemek přivezeni se zvířecími chlupy, rychle odejdou hledat příznivější životní podmínky.
Pokud máte na zahradě hromady listí nebo dřevo uložené přímo na zemi – postarejte se o to. Odstraňte listí a uspořádejte dřevo tak, aby bylo izolováno od země (např. na paletách).
Květiny, které odpuzují klíšťata, jsou: levandule (nesnášejí ji i komáři), šnek kočičí (obsahuje nepetalakton – sloučeninu škodlivou pro klíšťata a komáry), chryzantéma dalmatská (obsahuje sloučeniny toxické pro klíšťata), plamének (plamének, odvar z této révy je škodlivý pro klíšťata).
Postřik proti klíšťatům – co funguje na pavoukovce?
Insekticidy dostupné na trhu jsou převážně chemikálie. Pro nástřik jsou připraveny podle návodu na obalu. Obvykle by měl být přípravek zředěn vodou v rozprašovači ve vhodných poměrech. Připravený roztok se nastříká na místa výskytu klíšťat (nezapomeňte používat ochranné rukavice a brýle!).
Nejběžnější spreje proti klíšťatům jsou cypermethrin, permethrin, alfa-cypermethrin, tetramethrin, deltamethrin a etofenprox. Použití přípravků na bázi těchto látek umožňuje snížit počet těchto pavoukovců na zahradě. Působí nejen na dospělou formu hmyzu, ale i na larvy (nymfy) a vajíčka, čímž zabraňují vylíhnutí další generace.
Jak funguje ekologický sprej na klíšťata?
Kromě chemikálií jsou na trhu dostupné i ekologické přípravky, které dospělé jedince mechanicky znehybní a zničí. Jedná se o různé druhy přírodních sprejů na klíšťata na bázi silikonu nebo jiných organických látek.
Rydzowy olej, speciálně upravený pro postřik, je poměrně oblíbený. Díky tomu je možné jej rozpustit ve vodě a použít tak jako ekologický biocidní přípravek. Při postřiku vrstva přípravku pokryje klíšťata, znehybní je a zároveň uzavře spirakuly (dýchací otvory). Tímto způsobem dospělí umírají. Výhodou přírodních prostředků je, že pavoukovci se nestávají rezistentní vůči původci. Nevýhodou je, že postihují veškerý hmyz, tedy i ten, který nechceme neutralizovat.
V kterou denní dobu je nejlepší postřik na klíšťata?
Na zahradu nepřijdou jen škůdci a paraziti, ale také užitečný hmyz, jako jsou včely a čmeláci. Nejméně aktivní jsou brzy ráno a večer. Z tohoto důvodu by měl být postřik prováděn v tuto denní dobu, bez ohledu na to, zda používáte chemický nebo ekologický prostředek.
Vyplatí se také věnovat pozornost tomu, jaké rostliny stříkáte. Nemiřte rozprašovací tryskou na květiny, kde nejčastěji žije užitečný hmyz.
Jak často byste měli stříkat na zahradě proti klíšťatům?
Postřik proti klíšťatům je nutné opakovat. Ekologické a chemické látky působí ad hoc, nestačí tedy plochu napadenou těmito pavoukovci jednou za sezónu postříkat. Optimální frekvence je provádět toto ošetření jednou měsíčně, od konce března do konce srpna.
Je důležité stříkat proti klíšťatům v trávě na předem upravený trávník. Udržováním trávy v nízké výšce je vaše zahrada chráněna proti klíšťatům. Pro posílení a prodloužení účinku přípravku se doporučuje připravit pracovní kapalinu fixačními prostředky ve spreji.
Jak stříkat na zahradě? Bez ohledu na volbu biocidní látky jí naplňte rozprašovač, poté si nasaďte ochranné brýle na ochranu zraku a postříkejte příslušné místo zamořené klíšťaty.
Chemikálie proti klíšťatům nadměrně nepoužívejte, zejména v blízkosti zeleninových záhonů, stromů a ovocných keřů. Navíc je ohroženo mnoho hmyzu, který je pro zahradu prospěšný, protože tyto přípravky mají smrtící účinek.