Girlanda ze svítících koulí stále nevychází z módy. Bavlněné kuličky vytvářejí romantickou atmosféru jak v interiéru, v ložnicích a obývacích pokojích, tak i venku, nasvícené na terasách či balkonech. Ukážeme vám, jak si vyrobit vatové kuličky sami!
Pomocí příze, lepidla a balónků můžete snadno vyrobit jednoduché vatové kuličky. Lampy vytvoří atmosférický doplněk - nejlépe bílé, i když stejně atraktivní girlandu světel můžete vytvořit pomocí příze a světel v různých barvách.
Seznam potřebných produktů:
- balónky
- řetězec se světly
- česané
- lepidlo
- nůžky
- štětec
- pracovní rukavice
- jehla
- pumpa na nafukování balónků
- tavná lepicí pistole
Bavlněné kuličky DIY – co budete potřebovat?
Vatové koule jsou hitem interiérového designu, který již několik let zatraktivňuje obývací pokoje, dětské pokoje, ložnice, ale i terasy a balkony. Svítící girlandy lze snadno najít v mnoha obchodech, ale vytvořit je sami je uspokojivější. Zvlášť když je to tak snadný úkol. K výrobě vaty budete potřebovat pár jednoduchých pomůcek, běžně dostupné materiály a samozřejmě trpělivost. Zásobte se položkami, jako jsou:
- malé balonky, např. balonky na vodu - vybírejte takové, které lze tvarovat do malých kuliček
- řetězec světel – nejlépe průhledný řetězec bílých světel, které dávají teplé, atmosférické světlo. Můžete také použít vánoční osvětlení
- příze - nejlépe šňůra v jakékoli barvě, ale můžete použít i provázek nebo nit. V případě cordonky by jedna cívka měla stačit na dva míčky
- lepidlo na dřevo - např. Wikol, musí být bezbarvé, smíchané s vodou v poměru 1:1
- nůžky
- kartáč
- ochranné rukavice - užitečné při lepení střel
- jehla k prasknutí balónků uvnitř kuliček
- pumpa na nafukování balónků (nutná, pokud jste zvolili vodní balónky)
Jak vyrobit vatové kuličky?
Chcete-li vyrobit vatové kuličky, začněte nafukováním balónků. Pokuste se vytvořit rovnoměrné kulaté kuličky. V tomto případě může být užitečné použít sklenici nebo hrnek jako formu pro balónek. Každá výsledná koule by měla být svázána docela pevně, aby si zachovala svůj kulový tvar.
Nafouknuté balónky by měly být omotané šňůrou, nití nebo provázkem. Můžete to udělat tak, že povrch koule nejprve potřete lepidlem pomocí štětce nebo šňůru namočíte do lepidla a poté ji namotáte na balónek. Mnohem čistší alternativou pro vaše ruce však bude potřít lepidlem pouze konec příze, ze kterého začnete balonek omotávat, a poté omotat zcela za sucha. Po pečlivém zavázání balónku z každé strany provázkem můžete balónek poměrně štědře pokrýt lepidlem - nejlépe ponořením do nádoby s vatou smíchanou s vodou. U každé kuličky ji nezapomeňte otřít papírovou utěrkou, abyste odstranili přebytečné lepidlo, jinak se mohou objevit nevzhledné šmouhy.
Bavlněné koule omotané přízí nechte uschnout. Nejlepší je umístit je na sušák na prádlo nebo na radiátor. Přes noc by měly uschnout. Zkontrolujte, zda jsou kuličky dostatečně suché a tuhé - pokud ano, propíchněte balónky jehlou a vytáhněte je z prostoru mezi přízí. Nyní vše, co musíte udělat, je umístit řetězec světel dovnitř koulí. Ke každé kouli se vyplatí přidat několik světel, která zajistí jejich dobré uchycení v kouli a zároveň dostatečné osvětlení celku. Pokud však světýlka stále vypadávají z vatových koulí, zkuste je připevnit horkým lepidlem.