Řezání třešně způsobí, že strom působivě roste a bohatě kvete. To umožňuje pravidelně kontrolovat stav větví a mladých přírůstků a zvyšuje přístup středu koruny stromu ke světlu. Podívejte se, jak prořezávat třešně a kdy to udělat, abyste strom nepoškodili.
Třešně jsou stromy, které mohou vyrůst až do délky 4 metrů. Z tohoto důvodu byste měli pamatovat na pravidelné zastřihování od prvních měsíců.
Seznam potřebných produktů:
- prořezávač větví (s dlouhými rukojeťmi)
Univerzální zahradní nůžky hliníkové 195 mm, průměr střihu 18 mm
453 KčUniverzální zahradní nůžky 220 mm, čepel 56 mm
202 KčNůžky na trávu 330 mm, čepel 130 mm
202 KčObvodové nůžky na větve 710 mm, dosah až 45 mm
1 174 KčApple Magic Mouse
1 900 Kč- fungicid
Prořezávání třešní – jak to ovlivňuje vývoj stromu?
Prořezávání třešní usnadňuje kontrolu objemu koruny stromu a jejího tvaru a také kontrolu stavu zdravých, plodných větví. Důležité je také zajistit stromu dostatečné sluneční světlo – ztenčením koruny umožníte, aby se světlo dostalo do všech jejích částí. To ovlivňuje růst mladých a silných větví. Všechny tyto činnosti zajistí, že se budete moci těšit z velké úrody a strom samotný zůstane zdravý.
Přerostlé větve moc užitku nepřinesou - pupeny se na nich často nedokážou správně vytvořit a tyto výhony mohou svou délkou překážet v rozkvětu jiných menších větví. Často také způsobují, že koruna vypadá nevzhledně.
Kdy prořezávat třešně?
Pokud jste třešeň zasadili na podzim, proveďte první řez na jaře. Práci si naplánujte na slunečný den, aby déšť nezpomaloval hojení ran na řezných místech. Jaro je správný čas na prořezávání třešní, protože pupeny nejsou plně vyvinuté. Prořídnutí stromu v tomto období nepoškodí kvetení.
Další vhodná doba pro prořezávání třešní je po plodu. Jedná se o čas dovolených, přesněji řečeno období mezi druhou polovinou července a začátkem srpna. Sladké třešně mimořádně dobře reagují na letní řez. Silnější větve by měly být řezány nůžkami, nezapomeňte ponechat dlouhý dvaceticentimetrový čep. To je také ideální čas na posouzení, které větve nenesly ovoce a které byly oslabené, vysušené nebo nemocné - vše výše uvedené by mělo být odstraněno. Díky tomu necháme ovocný strom na zimu v co nejlepší kondici.
Jak prořezávat třešně?
Pokud začínáte zahradničit s nově vysazenými stromy, nejprve je z výšky seřízněte. Pokud ovocné stromy - nebo spíše jejich hlavní vodítko - dorůstají výše než 90-100 cm, prořezejte je. Zbývající postranní výhony zkraťte přibližně na 50–60 cm. Na spodních větvích se květy tvoří příliš nízko, což obvykle vede k mrazu a nedostatku úrody. Pokud stromky po výsadbě neprořezáváme, začnou tvořit „korunu“ až po 2-3 letech a ve výšce 1,5-2 m od země, což je nepřípustné. Výška sečení souvisí s typem korunky, kterou chceme vyrobit.
V létě by měl být ovocný strom připraven na zimu. Pamatujte, že se musíte zbavit nemocných, suchých a neplodných větví. Odstraňte také výhonky, které rostou v různých směrech, což způsobuje křížení ostatních větví a omezuje plodnost. Pokud jsou zkřížené větve mladé a zdravé, zkuste je nejprve zkrotit pomocí závaží (např. dřevěných špalíků) - závaží připevněte tak, aby tyto větve probíhaly relativně paralelně se zbytkem. Místo bloků můžete použít běžný řetězec.
Stojí za to připomenout, že během teplého letního období se rány způsobené řezáním hojí mnohem rychleji. Je také menší pravděpodobnost výskytu možných chorob stromů.
Bez ohledu na roční období, které si zvolíte pro prořezávání třešní, připravte si nůžkový prořezávač (nejlépe model s dlouhými násadami) a antimykotikum. Při odřezávání větví, které je třeba odstranit, pamatujte na to, abyste na stromě nenechali zahradními nůžkami žádné utržené rány – výrazně to ztíží proces hojení ran. Zkuste větve stříhat diagonálně. Stopy po řezu ihned natřete připraveným zahradnickým prostředkem, abyste zabránili rozvoji plísní a chorob. Velké rány ihned po zákroku chráníme pastou Funaben 03 PA nebo emulzní barvou s přídavkem 2% Miedzian 50 WP.