Pro správný růst potřebuje trávník půdu s pH 5,5–6,5. Příliš nízká znamená, že půda je příliš kyselá. Tráva pak ztrácí estetickou hodnotu a může se objevit i plevel a mech. Řešením problému je vápnění trávníku, které odkyselí půdu a udrží její pH na správné úrovni.
Trávník často vyžaduje vápnění, když místo zdobení hyzdí pozemek. Tato úprava může výrazně pomoci, ale musíte vědět, kdy ji udělat a jak ji udělat, aby trávě neublížila.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
Pracovní/zahradní rukavice
59 KčZahradní rukavice s PU povlakem, velikost 11"
26 KčPracovní rukavice bavlněné, celopovrstvené nitrilem
48 KčPracovní rukavice, 2122X, kozí kůže, suchý zip, velikost 11"
80 KčPracovní rukavice, pletená podšívka odolná proti proříznutí, 10"
70 Kč- proužky na měření pH
- odkyselující hnojiva
Kdy trávník vápnit?
Pokud trávník roste špatně, stébla trávy jsou ochablá a řídká a sem tam se na trávníku objevila přeslička nebo mech, je pH půdy pravděpodobně příliš nízké. To znamená, že půda může být příliš kyselá na to, aby trávník správně rostl. Vápnění může v takovém případě pomoci. Než to však uděláte, ujistěte se, že problémem je skutečně okyselená půda. Vápnění trávníku by mělo být prováděno pouze v případě potřeby. Zbytečně prováděné vápnění může vést k oslabení trávy a rozvoji plevelů.
Abyste měli jistotu, že je vápnění nutné, zkontrolujte pH půdy. Za tímto účelem můžete odevzdat vzorek půdy k rozboru na Okresní chemickou a zemědělskou stanici. Mnohem jednodušším řešením však bude otestovat půdu sami pomocí pH testovacích proužků, tím spíše, že se vyplatí zkoušet půdní reakci i každé dvě sezóny.
Optimální půdní reakce pro trávníky je pH 5,5–6,5. Pokud je pH vyšší než 6,5, substrát by měl být okyselen vhodným okyselujícím hnojivem. A pokud je pod 5,5, mělo by se provést vápnění.
Vápnění trávy by mělo být provedeno v únoru nebo březnu, než trávník začne růst. Odkyselení půdy lze provádět i po sezóně, v říjnu nebo listopadu. Vzhledem k tomu, že vápník pomalu proniká do hlubších vrstev půdy, vápnění se provádí každé 2-3 sezóny.
Jak provést vápnění trávníku?
Vápnění trávníku se provádí pomocí odkyselujících hnojiv vhodných pro trávu. Mezi produkty tohoto typu patří vápenato-uhličitanová hnojiva, jako je dolomit nebo hnojivá křída, nebo vápenato-hořečnatá hnojiva. Dolomit obsahuje 30% oxidu vápenatého a 50% hnojivá křída, proto se poslední typ používá v menším množství při vápnění. Vápno-hořčíková hnojiva jsou plně přírodní produkty, které obsahují velké množství vápníku, hořčíku a dalších mikroprvků. Skvěle bojují s nežádoucím mechem na trávníku.
Při vápnění trávy pečlivě kontrolujte výrobcem doporučené dávky hnojiva a dodržujte je. Nedodržení doporučení může vést k mnoha škodám. Dávkování volte v závislosti na kvalitě půdy, ve které váš trávník roste. Je také důležité, jaký typ hnojiva používáte, protože různé druhy mají různé množství oxidu vápenatého.
Vápnění trávy odkyselovacími hnojivy lze provádět ručně nebo pomocí speciálního rozmetadla hnojiv. Při ručním roztírání prostředku nezapomeňte na zahradní rukavice, abyste chránili pokožku před škodlivými látkami. Před aplikací vápenatého hnojiva přípravek dobře rozdrťte a zkontrolujte, zda nejsou hrudky. Poté by měl být rovnoměrně rozprostřen po celé ploše trávníku.
Vápnění trávníku by mělo být prováděno za suchého a bezvětrného dne – tím se zajistí rovnoměrné rozložení hmoty po povrchu půdy. Pamatujte, že po použití vápenatého hnojiva nesmíte používat žádná jiná hnojiva, protože by mohla způsobit nepříznivé chemické reakce a poškodit rostliny. Také byste neměli dohlížet na trávu alespoň 3-4 týdny, protože hnojivo může sazenice spálit.