Výroba vánočního betlému není náročná práce. Jeho výroba může udělat velkou radost celé rodině a stát se příležitostí k lepšímu prožití Vánoc. Podívejte se, jak to udělat krok za krokem.
Stavění betlému může být pro vás a vaše děti skvělou aktivitou, kterou strávíte při čekání na Vánoce. Podívejte se, jak si sami vyrobit betlém pomocí jednoduchých nástrojů.
Z čeho vyrobit vánoční betlém?
K výrobě vánočního betlému budete potřebovat následující příslušenství:
- dřevěná překližka o tloušťce 8 cm a ploše nejméně 0,5 ㎡
- 3 × 30 vrutů do dřeva
- lepidlo na dřevo
- barva na dřevo
Nástroje, které budete potřebovat:
- přímočará pila
- tužka
- opatření
- štětec
- pokosová pila
- svorka
- Aku vrtačka
Aku vrtačka Energy + 18V, Li-Ion, 10 mm rychloupínací sklíčidlo
1 335 KčAku vrtačka 20V, Li-Ion/1,5 Ah
1 636 KčAku vrtačka Energy + 18V, Li-Ion, rychloupínací sklíčidlo 10 mm
967 KčAku vrtačka, Energy + 18V, Li-Ion, držák 10 mm, baterie 2 Ah, nabíječka
2 219 KčAku vrtačka Energy + 18V, Li-Ion, 13 mm rychloupínací sklíčidlo
1 245 Kč- bitová sada
Jak vyrobit vánoční betlém?
Výrobu vánočního betlému začínáme přípravou potřebných materiálů. V níže uvedeném návodu jsou použity vzorové rozměry malého betlému.
- V první fázi odřízněte 4 desky - 2 pro střechu a 2 pro stěny. Výška bočních stěn by měla být 14 cm a střechy 15 cm. Šířka betlému je libovolná. Pokud například předpokládáme, že hloubka betlému bude 10 cm, musíme nařezat dvě desky o rozměrech 14 × 10 cm a 15 × 10 cm. Abyste tyto desky spojili, musíte jejich konce seříznout pod úhlem 60 stupňů. K tomuto úkonu se vyplatí použít pokosovou pilu, díky které snadno provedeme příslušný řez. Desky musí svírat 60stupňový úhel, takže tam, kde se setkávají, je potřeba udělat 30stupňový řez.
- Desky pro střechu je třeba řezat na obou stranách pod úhlem 60 stupňů a desky určené k vytvoření stěn - pouze na jedné straně. Na prvním 15 cm dlouhém prkénku si označíme místo, kde má začít sklon střechy, a poté řežeme pod čarou. To by mělo být provedeno na obou stranách, aby se získal jakýsi zploštělý lichoběžník se spodní šířkou základny 15 cm a šířkou horní základny přibližně 12,7 cm. Podobný postup provádíme s boční deskou, ale v tomto případě ořízneme pouze jednu hranu.
- Dalším krokem je zhotovení základny a zadní strany betlému. Pokud chceme, aby nám základna perfektně seděla, musíme si nařezat desku o rozměrech 24 × 10 cm. Pokud má ale základna přesahovat obrys betlému, jsou vhodnější rozměry např. 30 × 15 cm. Řezání lze provádět pomocí pokosové pily.
- Poslední fází je zhotovení zadní strany betlému. K tomu potřebujeme naaranžovat tvar našeho betlému na desku o rozměrech alespoň 25 × 25 cm. Díky tomu budeme moci narýsovat tvar betlému a umístit jej na tabuli. Vytvoříme si tak obrys našeho domu, který bychom pak měli vyříznout skládačkou. Jakmile máme sadu prken, můžeme přistoupit k lepení domečku. Za tímto účelem natřete každou hranu lepidlem na dřevo. Počkejte několik minut a poté začněte sestavovat díly. Nezapomeňte odstranit přebytečné lepidlo, které uniklo ze spár. Pokud jste desky přesně nařezali, nebude jejich spojení činit žádný problém.
Pokud chcete, aby se desky pevně přilepily k sobě, můžete použít páskovou svorku. Obtočte střechu, boční stěny a základnu a utáhněte, ujistěte se, že se stěny nepohybují. Desky můžete také spojit šrouby, např. základ s bočními stěnami, zadní stranu se střechou a bočními stěnami. Získáte tak odolnější spojení.
Když lepidlo po 24 hodinách zaschne, můžete vánoční betlém natřít libovolnou barvou, kterou si zvolíte. Nezapomeňte ho na závěr ozdobit senem a figurkami.