Květnaté louky jako přírodní prvky zahrady stále častěji nahrazují trávníky. Oproti nim nevyžadují časově náročnou údržbu a vypadají stejně nebo i efektněji. Zjistěte, jak založit a pečovat o květinovou louku na vaší zahradě.
Květnatá louka nevyžaduje sekání ani hnojení a její zavlažování se většinou omezuje na zálivku bezprostředně po zasetí semen. Díky nádherně kvetoucím rostlinám přirozeně se vyskytujícím na loukách a polích vypadá skvěle v naturalistických zahradách. Je také alternativou trvalkových záhonů nebo trávníků.
Seznam potřebných produktů:
- hrábě
- rýč
- sekačka na trávu
Akumulátorová bezkartáčová sekačka Energy+ 36V, Li-Ion, záběr 350 mm
4 962 KčStrunová sekačka 350W, 250 mm
1 147 KčElektrická sekačka 1500W, 360 mm
4 176 KčAkumulátorová sekačka 36V, se záběrem 450 mm
10 996 KčEnergy+ 36V akumulátorová sekačka na trávu
6 019 Kč- secí stroj
Květná louka – ekologický trend v zahradě
Květinové louky z různých rostlinných druhů jsou kompozice šetrné k životnímu prostředí a nevyžadují složité ošetřování. Nahrazují trávník před domem a jsou velmi praktické a ekologické. Květnaté louky nevyžadují intenzivní zálivku ani hnojení látkami škodlivými pro životní prostředí. Na rozdíl od trávníku nepotřebují pravidelné sekání a je třeba připomenout, že benzínové sekačky nejenže uvolňují zdraví a životní prostředí škodlivé výfukové plyny, ale hubí i hmyz a další drobné živé organismy.
Květnaté louky jsou často plné medonosných rostlin, které přitahují opylující hmyz. Jejich tvorbou na našich zahradách poskytujeme prospěšným tvorům příznivé podmínky pro život a podporujeme tak přírodu. Podle druhu semenné směsi může mít taková louka mnoho různých druhů květin, které kvetou i od jara do podzimu. Květinová louka jako alternativa k trávníku zaručí krásně kvetoucí rostliny bez velké práce po celou vegetační sezónu.
Květná louka je tzv idylické zahradní prostředí, které vypadá, jako by jej náhodně navrhla příroda. Vyžaduje však dobrou přípravu půdy pro pěstování a pečlivý výběr rostlin.
Jaké rostliny vybrat na květinovou louku?
Abyste na zahradě vytvořili květinovou louku, je nejlepší zvolit směs semen z rostlin, které rostou divoce. Mohou zahrnovat jednoleté, dvouleté a dokonce i víceleté druhy, které se samy vysévají. Díky tomu nebude nutné každý rok zakládat novou louku.
Při přípravě osivového materiálu si můžete zakoupit komerčně dostupné hotové směsi semen. Můžete si také zkusit připravit vlastní směs semínek, např. ze semínek nasbíraných na louce. Budou obecně odolnější vůči sešlápnutí, suchu a kosení než jejich pěstované protějšky. Některé druhy rostou rychleji, jiné pomaleji. Některé kvetou již po roce, jiné po 2-3 letech.
Luční směsi lze vybírat i podle konkrétních rostlinných druhů, jejich doby květu, výšky nebo barvy kvetení. Často se jedná o směsi medonosných rostlin, ty s vonnými květy a dokonce i ty, které přitahují motýly.
Mezi oblíbené rostliny, které se nejčastěji vyskytují v semenných směsích pro květinové louky, patří: řebříček, chrpa, pyretrum, jetel, mák, mochna, heřmánek, kopretina, filata, hvozdík, měsíčky, šalvěj luční, hadovka a delphinium. Na květinovou louku jsou vhodné i trávy, např. hluchavka, různé druhy kostřav, timotejka nebo kohoutek.
Jak vytvořit květinovou louku?
Rostliny rostoucí na květnaté louce jsou nejčastěji druhy, které nemají vysoké nároky na půdu ani péči. Nebudou sice potřebovat příliš úrodnou půdu ani pravidelné přihnojování, ale to neznamená, že nevyžadují řádnou přípravu stanoviště před výsevem semen.
Nejlepší je vytvořit si louku na zahradě na jaře, např. na přelomu března a dubna. Nejprve odstraňte staré rostliny a plevel a poté půdu zryjte rýčem. Vyplatí se počkat cca 2 týdny, než půda sedne a vyroste plevel, který se nám nepodařilo úplně odstranit dříve. Po jejich odstranění je třeba zem srovnat hráběmi. Pouze na takto upravený rovný povrch lze vysévat rostliny.
Semena květinové louky ze zakoupené směsi je vhodné před výsevem v souladu s doporučením výrobce smíchat s pískem – minimalizuje se tím nerovnoměrný výsev. Při jejich rovnoměrném rozmetání po zemi pomůže i speciální secí stroj, i když vše můžeme sít i ručně. Zasetá semena se vyplatí válet zahradním válečkem nebo je lehce shrabat, aby se zatlačila do země a zabránila ptáčkům v jejich sežrání. Nakonec je třeba celou plochu navlhčit mírným proudem vody.
Péče o květinovou louku založenou na zahradě se omezuje na její vícenásobné zalévání – ihned po zasetí semen se vyplatí louku zalévat každý den po dobu cca 2 týdnů. Později se můžete omezit na zálivku pouze za sucha. Jak jsme již uvedli, květinová louka se nemusí hnojit a seká se většinou jednorázově, na konci květu, tedy ve většině případů až na podzim.
Květinovou louku stačí posekat jednou až dvakrát ročně, ne dříve než začátkem léta (bohatěji kvete při řidším sečení). Může se sekat častěji, např. sekání cest každé 2-3 týdny, což je dáno čistě konstrukčními důvody.