Šalvěj plstnatá je jednou z nejznámějších okrasných rostlin. Pěstuje se velmi snadno a vypadá mimořádně působivě. I když ji lze najít divoce rostoucí na loukách, stále častěji se objevuje v zahradách jako součást promyšlené skladby různých rostlin.
Šalvěj plstnatou lze nalézt v mnoha polských i zahraničních zahradách. Má mnoho zajímavých odrůd a snadno se množí.
Seznam potřebných produktů:
- sazenice šalvěje
- zahradnická lopata
- zahradní hrábě
- rukavice
- zahradnická půda
- prořezávač
Kovadlinkové nůžky 210 mm, rozsah do 20 mm
293 KčUniverzální zahradní nůžky 185 mm, čepel 42 mm
161 KčNůžky na živý plot, 690 mm, 210 mm čepel
759 KčUniverzální zahradní nůžky na větve s převodem 700 mm, čepel 100 mm
481 KčUniverzální nůžky na větve 210 mm, záběr až 6 mm
383 KčŠalvěj plstnatá - charakteristika
Šalvěj pýřitá je rostlina známá jak v Evropě, tak v Asii. Lze jej nalézt divoce rostoucí na loukách a polích ležících ladem. Dosahuje výšky 60–80 cm. V závislosti na odrůdě roste ve více či méně kompaktních trsech. Šalvěj plstnatá kvete od května do října. Je to medonosná rostlina a láká do zahrady opylující hmyz. Má listy elipsovitého tvaru, které jsou zespodu pýřité a mají vroubkované okraje. Šalvěj plstnatá má podobu dlouhých klasů s květy v modré, růžové, bílé a fialové.
Šalvěj může růst v zemi, na ozdobných okrajích, stejně jako v květináčích a nádobách. Velmi pěkně vypadá s jinými rostlinami, jako jsou karafiáty, růže, třapatky nebo okrasné druhy trav.
Jak pěstovat šalvěj pýřitou?
Šalvěj pýřitá se pěstuje jako okrasná rostlina. Pěstování šalvěje pýřité je velmi jednoduché. Rád roste na teplých místech s velmi dobrým slunečním zářením. Nejlepší substrát pro šalvěj pýřitou je propustná, úrodná a suchá půda. Jeho reakce by měla být zásaditá. Rostlina velmi dobře snáší sucho, ale nesnáší zaplavení kořenů. Také nerad roste v těžké, hlinité půdě.
Nové sazenice šalvěje by měly být vysazeny ve vzdálenosti 30 × 30 cm. Ze začátku je potřeba rostliny pravidelně zalévat, aby dobře zakořenily. Jakmile jsou plně zralé, nebudou vyžadovat neustálé zavlažování, pokud nebude velké sucho. Na příliš suché půdě jsou květenství šalvěje pýřité mnohem méně kvalitní.
Díky dekorativním květům se skvěle hodí do záhonů. Existují odrůdy s bílými, růžovo-fialovými a fialovými květy. Šalvěj se přihnojuje kompostem, hnojem nebo vícesložkovými hnojivy.
Jak prořezávat šalvěj pýřitou?
Šalvěj pýřitá má ráda silné prořezávání. Seříznutím rostliny po prvním odkvětu ji podpoříme k rozvoji nových výhonů a kvetení na podzim. Pokud chceme, aby šalvěj měla delší dobu květu, musíme odkvetlé květy pravidelně odstraňovat. Když rostlina dokvétá, odstraňte všechna odumírající květenství.
Pokud není půda, do které je šalvěj zasazena, příliš bohatá, vyplatí se ji přihnojit přírodními hnojivy, např. kompostem nebo biohumem. Dobře poslouží i přípravek na zahradní kvetoucí rostliny.
Dospělé exempláře šalvěje pýřité jsou mrazuvzdorné a není třeba je chránit. O mladé rostlinky byste se však měli starat a přikrýt je agrotextilií, aby mráz nepoškodil ještě neodolné sazenice.
Jak množit šalvěj pýřitou?
Pokud šalvěj pýřitá roste na stejném místě už mnoho let, může to začít vypadat hůř. Vyplatí se pak přemýšlet o jeho omlazení. Nejlepší je to udělat na konci léta nebo brzy na jaře. Trs šalvěje pýřité je potřeba rozdělit na několik menších částí. Vzhledem k tomu, že tato rostlina je trvalka, po jejím rozdělení můžete sazenice okamžitě vysadit na nové místo.
Dalším způsobem rozmnožování šalvěje pýřité je odebírání řízků z jejích výhonků – tzv střílet sazenice. Na přelomu května a června je třeba vzít výhon se stonkem dlouhým asi 10 cm. Špička sazenice by měla být ponořena do zakořeňovacího prostředku a zasazena do seťového lůžka. Jakmile rostlina zakoření, může být přesazena na své konečné místo. V první sezóně je třeba takové sazenice na zimu zakrýt agrotextilií.
Šalvěj pýřitou lze vysévat i ze semen. Měly by být vysévány přímo do země v květnu nebo dříve, v teplém rámu. Když rostliny vyraší, je třeba je přesadit do samostatných květináčů. Když sazenice šalvěje vyrostou, mohou být přesazeny na své konečné místo ve vlhké půdě a pravidelně zalévány.
Použití šalvěje na zahradě
Šalvěj vypadá pěkně vysazená na skalkách, zídkách nebo stráních. Vyplatí se kombinovat s dalšími trvalkami, např. růžemi, levandulemi, kosatci, hvozdíky, kolumbíny, pláštíky nebo okrasnými trávami.
Odrůdy, které kvetou dlouho, můžeme vysadit rudbekiemi, třapatkami nebo řebříčkem. Nízké odrůdy se výborně hodí na meze a pro osázení nádob na balkonech a terasách.