Kdy prořezávat maliny je obvykle určeno odrůdou keře a jeho stářím. Mladé rostliny lze zastřihnout hned po výsadbě, protože se tak lépe rozvětvují. Přečtěte si, jak a kdy prořezávat maliny, abyste si užili jejich ovoce.
Nezapomeňte si naplánovat prořezávání malin na jasný den, kdy neprší. Jinak se místa po odstraněných větvích a výhonech budou déle hojit, což pravděpodobně sníží množství krásných plodů v následujících měsících.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní nůžky
iPhone 15 256GB zelená
26 990,- KčApple Watch SE 40mm s bílým sportovním řemínkem
8 900 KčMacBook Pro 14" M2 PRO - Vesmírně šedý
45 000 KčApple Magic Keyboard (Česká)
4 500 KčApple Magic Mouse
1 900 Kč- rukavice
iPhone 15 256GB zelená
26 990,- KčApple Watch SE 40mm s bílým sportovním řemínkem
8 900 KčMacBook Pro 14" M2 PRO - Vesmírně šedý
45 000 KčApple Magic Keyboard (Česká)
4 500 KčApple Magic Mouse
1 900 KčKdy stříhat maliny?
Nově vysazené keře maliníku můžete zastřihnout hned po výsadbě, pár centimetrů nad zemí – rostlině to usnadní rašení nových výhonů. V případě starších keřů plánujte řez na jaře nebo na podzim, podle odrůdy, kterou jste do zahrady vybrali.
Jak prořezávat maliny?
Prořezávání malin na jaře zahrnuje především zbavení se větví poškozených mrazem a větví viditelně oslabených. Keře navíc vyžadují ředění keřů, tedy vyřezávání přerostlých větví. U letně plodících odrůd maliníku je nejlepší odstranit dvouleté výhony hned po sklizni a připravit tak místo pro růst mladých výhonků.
Pokud keř roste výrazně bokem, vyplatí se zastřihnout vyčnívající výhony, nejlépe asi 5 cm nad kořenem. Zbylé větve díky tomu získají adekvátní prostor pro „chytání“ světla a dostatek prostoru pro růst nových poupat. To je nejlepší způsob, jak získat velké, zdravé ovoce v létě.
Prořezávání podzimních malin probíhá, když je ovoce prakticky pryč. Pak je potřeba keře připravit na zimu. V tomto případě nejde o prořídnutí větví, ale o jejich výraznou redukci. Odstraňte ty, které přinesly ovoce, a také se zbavte přebytečných mladých výhonků. To by mělo být provedeno blízko země pomocí ostrých zahradnických nůžek. Je důležité to udělat před mrazem – jinak snížíte mrazuvzdornost rostliny.
Prořezávání malin - tipy pro pěstitele
Pokud plánujete pěstovat malinovou zahradu, budete potřebovat další informace, které zvýší šanci na bohatou úrodu:
- Maliny pěstujte v mírně kyselé půdě (5,5–6,5 pH), nejlépe bohaté na dusík a humus. To jsou optimální podmínky, které způsobují, že keř vytváří silné vegetační výhony. Před zarytím sazenic zryjte místo pěstování a promíchejte půdu s humusem. Obohatíte tak půdu o cenné živiny a zlepšíte plodnost keřů v následujících letech.
- Jarní řez malin by měl být proveden do konce dubna. Podzimní odrůdy zkraťte v srpnu (pokud jsou keře dvouleté) nebo v listopadu (u jednoletých rostlin).
- K prořezávání malinových keřů použijte ostrý zahradní nůžky , nejlépe model s dlouhými násadami - ujistěte se, že řezy jsou bezpečné a nezpůsobují nadměrné štípání odřezaného úlomku. Ujistěte se také, že máte v bezpečí ruce a noste ochranné rukavice .
- Pokud keř roste výrazně do strany, přečnívající části odřízněte, aby vznikl keř zcela nový.
- Mrtvé výhonky poškozené mrazem vyhoďte nebo je spalte na ohni. Ty, které jsou v dobrém stavu, dejte do kompostéru.
- Maliny nemají žádné zvláštní nároky na péči kromě řezu a správného hnojení. Nejlepším způsobem, jak zajistit vhodnou minerální rovnováhu keřů, je provést rozbor půdy. Existují však některé jasné signály, že rostlina potřebuje specifické prvky. Žloutající listy na okrajích ukazují na nedostatek draslíku. Hnědá barva a padající listy jsou příznaky nedostatku hořčíku a příliš rychlý růst listů a intenzivní tmavě zelená barva jsou příznaky příliš velkého množství dusíku v půdě.
- Opakující se odrůdy, nazývané podzimní maliny, jsou velmi oblíbené díky možnosti ekologického pěstování (bez chemické ochrany) a snadnější péči. Po sklizni lze z pozemku odstranit všechny výhonky spolu s různými škůdci a chorobami. Na jaře rostliny tvoří nové výhonky.
- Pokud jsou příznivé povětrnostní podmínky (dlouhý a teplý podzim), lze podzimní maliny sklízet i do prvního mrazu.