Produktové dotazy: 730 829 745

Naučte se rozdíly mezi tvrdým a mezi měkkým pájením

Podle bodu tání lze pájení rozdělit na dva základní typy: tvrdé pájení a měkké pájení. Při teplotách do 450˚C lze hovořit o měkkém pájení. Jedná se o nejčastěji používaný způsob při opravách elektronických zařízení a připojování elektroinstalací. Zaručuje mimo jiné vysokou pevnost spojů, dobrou elektrickou vodivost a těsnost. V případě tvrdého pájení je pracovní teplota vyšší než 450 ˚C. Používá se při pájení okapů, měděných trubek a střešních prvků.

Co je tvrdé pájení?

Teplota tání pájených pájek přesahuje 450˚C. Tato metoda je dobře známá instalatérům, protože se často používá ke spojování mědi. Kromě toho se používá při pájení oceli, zlata, bronzu a mosazi. Pojiva používaná pro pájení pájek jsou schopna odolat vysokým teplotám, které dosahují až 300˚C  Při použití pájení bychom měli zajistit správný výběr pojiv, protože je důležitý pro získání trvanlivého a estetického spojení.  Například kvůli vysokému bodu tání (asi 900˚C) je nejlepší použít mosaznou pájku při pájení konstrukčních trubek. Je také vhodný pro spojování litiny, mědi a ocelových slitin. Tento typ kvalitních pojiv lze použít pro instalace studené vody. Stříbrné pájky, u kterých může pracovní teplota přesáhnout i 600 ˚C, jsou vhodné pro spojování oceli, niklu a jeho slitin. Spoj, který díky takovému pájení vznikne, může být odolný provozním teplotám až 200 ˚C. Když při pájení mědi nepoužíváte tavidlo, můžete použít měď-fosforovou pájku. Toto řešení je přijatelné při práci na rozvodech teplé a studené vody. Kromě toho se používají v zařízeních na plyn, ropu a fluorované chloridové uhlovodíky. Pájecí plniva poznáme snadno, protože připomínají svařovací elektrody.  Další typy pájek používaných při pájení jsou:

  • hliník
  • palladium
  • kobalt
  • nikl
  • zlatý
  • měď

Jejich název pochází od základní složky tavidla nebo dominantní přísady použité v jejich složení, ovlivňující vlastnosti pájky. Pro pájení natvrdo nestačí malá ruční páječka.  Pro tento typ práce musíte mít vhodný pájecí hořák.

Kdy používáme měkké pájení?

Při měkkém pájení se jako základní pájky používají cín-olověná pájka nebo cín-měděná pájka. Základní rozdíl, který odlišuje tento typ pájení od pájení, je pojivo použité při této metodě a jeho rozdílná teplota tavení.  Vhodná teplota pro měkké pájení je do 400-450˚C.  Tato metoda se běžně používá v elektronice. To je způsobeno tím, že použité materiály jsou vynikajícími vodiči elektřiny. Kromě elektroniky funguje měkké pájení velmi dobře také v instalacích ústředního vytápění (provozní teplota je 110˚C) a vodovodních instalacích. Pájka pro měkké pájení je ve formě drátu nebo speciálních tyčinek. Nejoblíbenější metodou tavení je plamenový hořák.

Jak pracovat s páječkou?

Při práci s páječkou je nezbytné dodržovat bezpečnostní pravidla. Měli byste:

  • používejte ochranné brýle na ochranu očí
  • větrejte místnost, protože při pájení vznikají toxické výpary
  • dávejte pozor, abyste se nezapálili
  • vyhněte se montáži a demontáži páječky, protože by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem
  • vyhřívané zařízení by mělo být drženo za rukojeť, aby nedošlo k popálení

Při práci je rozhodující výkon zařízení. Čím je větší, tím rychleji se páječka zahřeje na očekávanou teplotu. Zde jsou nejrychlejší transformátorové páječky, následují odporové páječky (používají se pouze pro pájení nejmenších elektronických součástek). Výkon univerzální transformátorové páječky je téměř 100 W. Takové zařízení se zahřeje za 5 až 10 sekund. Odporové páječky potřebují mnohem více času na zahřátí. 

Při nákupu páječky byste měli vzít v úvahu tvar a velikost hrotu, který by měl být přizpůsoben typu práce. Pokud budeme pracovat na malých prvcích, měli bychom zvolit menší hrot. Čím větší součástky určené k pájení, tím větší by měl být hrot.

Nakupujte jako král na našem e-shopu Král dílny!

Když chcete mít královskou dílnu, potřebujete královské vybavení. Na našem e-shopu nabízíme širokou škálu produktů pro vaši dílnu a zahradu, od nářadí a pracovního oblečení po zahradní vybavení a technickou chemii.  Staňte se Králem své dílny a nakupujte u nás za nejlepší ceny!
Naučte se rozdíly mezi tvrdým a mezi měkkým pájením

14 dnů na vrácení

Král dílny ví, že se můžete občas zmýlit. Proto vám dáváme možnost vrátit nebo vyměnit zboží do 14 dní a užít si tak bezstarostný nákup
Naučte se rozdíly mezi tvrdým a mezi měkkým pájením

Kvalitní balení

U Krále dílny neexistuje "špatné balení". Každý produkt je balen s pečlivostí a kvalitou, aby dorazil k zákazníkovi v perfektním stavu.
Naučte se rozdíly mezi tvrdým a mezi měkkým pájením

Nářadí do celého králoství

Král dílny posílá své výrobky do celého království! Nabízíme dopravu až ke dveřím nebo osobní odběr v 1000 odběrných místech Zásilkovny a PPL v ČR.
Naučte se rozdíly mezi tvrdým a mezi měkkým pájením

Rádce Vám poradí

Každý Král dílny má svého věrného rádce! Pokud hledáte pomoc a poradenství při výběru zboží, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás!
Naučte se rozdíly mezi tvrdým a mezi měkkým pájením

Erika Stolařová

Věrný zákazník
 
Kvalitní výrobky, komunikace na úrovni a rychlé vyřízení, při potížích vyjdou vstříc, to se jen tak nestává v dnešní době.
Naučte se rozdíly mezi tvrdým a mezi měkkým pájením

Bohuslav Wawrzyczek

Věrný zákazník
 
Široký sortiment, dobré ceny a velmi rychlé vyřízení objednávky.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.