Olejování dřeva je bezpečné a celkem jednoduché. Zaručuje účinnou ochranu před náročnými povětrnostními podmínkami a zároveň umožňuje dřevu nadále absorbovat a uvolňovat vlhkost, což výrazně prodlužuje jeho životnost.
K olejování dřeva nejsou potřeba žádné speciální dovednosti nebo odborné znalosti. Nepotřebujete k tomu žádné profesionální nástroje – stačí vám štětec nebo váleček. Olejování je jednou z nejjednodušších metod ochrany dřeva a přináší velmi dobré výsledky. Mezi důvody mazání patří mimo jiné: ekologické a bezpečné složení přípravku a také jednoduchá aplikace.
Jak naolejovat dřevo?
Olejování dřeva je proces nanášení tekuté hmoty na bázi přírodních rostlinných olejů. Jedná se o vtírání oleje do surového dřeva. To lze provést pomocí kartáče s přírodními štětinami nebo válečkem . Naolejované místo důkladně zakryjte, kousek po kousku, a po několika minutách odstraňte přebytečnou látku, nejlépe bavlněným hadříkem. Olejování je nutné opakovat dvakrát nebo i třikrát, dokud dřevo nevsákne maximální množství oleje.
Výhody a nevýhody olejování dřeva
Olejování dřeva má mnoho výhod, včetně:
- olejování neovlivňuje vzhled dřeva - stále zůstává extrémně přirozené
- olejováním lze renovovat nábytek v různých stylech, jako je provensálský, skandinávský nebo rustikální
- olejování je relativně levný proces
- většina olejů je založena na přírodních složkách, díky čemuž jsou ekologické a bezpečné
- přípravek proniká hluboko do struktury desky, což má pozitivní vliv na samotné dřevo, snižuje jeho sklon k vysychání a praskání
- proces olejování je relativně snadno aplikovatelný
- olejování neucpává póry dřeva, díky čemuž strom stále dýchá a může tedy vlhkost jak uvolňovat, tak absorbovat bez rizika hniloby
- Olejovaný nábytek se skvěle hodí do místností s vysokou vlhkostí vzduchu
Nevýhody olejování dřeva zahrnují:
- potřeba častějšího osvěžení
- ztmavnutí dřeva v důsledku procesu olejování
Jaké druhy oleje existují?
Oleje lze rozdělit podle barvy na:
- bezbarvé – nejčastěji se jedná o produkty složené z jednoho druhu rostlinného oleje nebo směsi více různých. Mohou být také dostupné v pryskyřicové nebo rozpouštědlové verzi; nemají barvicí vlastnosti
- barviva – kromě oleje obsahují i přírodní barvicí pigmenty
- rozjasnění – používají se k dosažení specifických uměleckých efektů
Olejování dřeva – jaké chyby byste neměli dělat?
Při volbě olejování jako metody péče se vyplatí pamatovat na pár pravidel, která pomohou dřevo správně impregnovat.
- Olej vybírejte a používejte podle jeho účelu – olejování terasy může vyžadovat jiný typ oleje než například olejování nábytku. Jednotlivé odrůdy této pečující látky se na rozdíl od zdání liší složením, které ovlivňuje jejich vlastnosti a účel. Před nákupem oleje se vyplatí ujistit se, jaký je jeho účel.
- Dodržujte doporučení výrobce – to platí jak pro přípravu oleje, tak pro vhodné povětrnostní podmínky pro mazání, tedy vlhkost a teplotu vzduchu na odpovídající úrovni.
- Tloušťka olejové vrstvy - hmota nanesená na povrch dřeva by neměla tvořit vrstvu, ale pronikat do dřeva.
- Vhodná příprava podkladu – před aplikací oleje je nutné podklad očistit, vysušit a odmastit. Pokud renovujeme dřevo, měli bychom ho nejprve zbavit starého nátěru. Jeho vlhkost navíc nesmí překročit 20 %.