Zdá se, že zima je obdobím, kdy se na zahradě nepracuje a po odstranění posledního podzimního listí už není co dělat. I když zahrada v zimě samozřejmě nevyžaduje tolik ošetření jako na jaře nebo v létě, i přes zimu musí být v pečlivé péči majitele.
V závislosti na tom, jaké rostliny pěstujete na svém pozemku nebo na zahradě, bude rozsah práce užší nebo širší, ale každý zimní zahradník podniká různé kroky, aby se s příchodem teplejších dnů mohl těšit z plodů své práce.
Seznam potřebných nástrojů a produktů:
Kovadlinkové zahradní nůžky hliníkové, 195 mm
411 KčKovadlinkové zahradní nůžky na větve, 670 mm, průměr střihu 45 mm
1315 KčEnergy+ 18V Li-lon akumulátorové nůžky na větve, bez baterie
3 444 KčZahradní nůžky na větve, 520 mm, průměr střihu 30 mm
814 KčBenzínové nůžky na živý plot 0.75 KW, šířka řezu 550 mm
1 900 KčJaké práce by se měly dělat na zahradě na začátku zimy?
Začátek zimy je vhodný čas na důkladné shrabání listí, zametení zahradních cest a sběr spadaných větví. Vyplatí se také prořezávat pryskyřičné jehličnaté stromy nůžkami (takové rostliny lze řezat po celý rok) a tvarovat koruny listnáčů. Tvarování lze provádět bez ohledu na roční období, také v létě, ale je vhodnější to provést, když větve nemají listy.
Je však třeba připomenout, že ne všechny druhy listnáčů dobře snášejí zimní řez. Mezi ně patří mimo jiné: oblíbené břízy, habry a javory – v tomto případě byste měli se zahradní pilou počkat až do léta.
Odklízení sněhu ze zahrady v zimě – jak na to?
Přestože je odklízení sněhu vcelku jednoduchou činností, při jeho provádění se vyplatí věnovat pozornost jednomu detailu. Pokud je na zahradě u cestiček trávník, nezakrývejte ho sněhem uklizeným z cest. Proč? Kvůli váze sněhového poprašku. Velké množství sněhu drtí stébla trávy a láme je. V důsledku toho se trávník zanedbává a na jeho jarní regeneraci je potřeba vynaložit velké úsilí.
Ze stejného důvodu byste v zimě neměli chodit po trávníku více, než je nutné. Pokud se vám ji podaří v chladném a mrazivém počasí udržet v dobré kondici, na jaře se vám odvděčí krásnou zelení.
Postarejte se v zimě o jezírko na vaší zahradě
Vlastníte-li zahradu s jezírkem nebo jezírkem, kde přezimují ryby, musíte v chladném počasí dohlížet na její stav. Mráz i zimní sucho mohou být pro tvory nepříznivé.
Ledová vrstva pokrývající rybník odřízne ryby od kyslíku. Voda není přirozeně okysličená a dlouhé období mrazů může rybám kvůli nedostatku kyslíku bránit v přežití zimy. Pokud tedy jezírko zamrzne, na jednom nebo dvou místech rozpusťte led (nejlépe horkou vodou) a do vzniklých „otvorů“ umístěte umělé polystyrenové ledové otvory (polystyrénové kruhy s větracími otvory).
Sucho je pro ryby stejně nepříznivé jako mráz. Nedostatek srážek sice nezpůsobuje takový výpar nádrže jako v létě, ale vyplatí se sledovat hladinu vody, aby nedošlo k jejímu poklesu a ohrožení života ryb.
Zima – ideální čas na bělení stromů
Proč stromy vůbec bělají? Jedná se o jednoduchou metodu, která zabraňuje tzv gangrenózní rány. Brzy na jaře jsou kmeny stromů během dne zahřívány slunečním zářením, což stimuluje jejich cirkulaci mízy. V noci, když nastanou mrazy, míza zamrzne, což způsobí praskání kmenů a silných větví.
Abyste tomu zabránili, vybělte je vápnem pomocí obyčejného kartáče (může to být tzv. vápenné mléko, tedy roztok vápna a vody nebo hotová směs). Bílá barva, odrážející sluneční paprsky, chrání před zahřátím kmene, díky čemuž vegetace postupuje pomaleji a bez gangrenózních ran.
Využijte tento čas k plánování jarních prací
Zima je ideální čas pro pečlivé plánování všech zahradních prací a realizaci vašich nápadů (na papíře nebo na obrazovce počítače). Možná už dlouho sníte o nové pergole s voňavými růžemi. Než se po odeznění mrazů postaví na vaši zahradu, vyplatí se začít s jeho plánováním.
Naplánujte a nakreslete strukturu, zkontrolujte, co budete k jejímu vytvoření potřebovat, a jděte do obchodu. Nakupujte v zimě, abyste na jaře nepromarnili krásné slunečné dny hledáním potřebných věcí a nářadí.