V našich sadech a zahradách dominují ovocné stromy. Hrušeň je zvláště ceněná rostlina, a to především pro své šťavnaté a sladké plody. Mnoho lidí používá sklizené plodiny k výrobě například domácích konzerv. Podívejte se, jak se odborně postarat o kondici hrušně!
Řez hrušní je jednou z povinností každého zahradníka. Na rozdíl od zdání není péče o ovocné stromy obtížná. Dobře vám poradí jak amatéři, tak zkušení hostitelé. Při péči o hrušeň musíme pamatovat na systematičnost. Dokonale obhospodařované ovocné stromy s bezvadnou korunou se náležitě vyvinou. Pravidelným prořezáváním bude sklizeň mnohem bohatší.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní nůžky
- zahradní rukavice
Prořezávání hrušně po výsadbě
Hrušeň je strom doporučený mnoha začínajícím zahradníkům. Pravidelný řez by měl začít po výsadbě mladé sazenice. Stojí za to připomenout, že výsadba se provádí hlavně na podzim. K prvnímu řezu však může dojít až na jaře. Mladý stromek výrazně prořezáváme - každou větev zkrátíme asi o 30 cm. Necháme však základ, tedy průvodce. Každý řez by měl být proveden nad okem.
Hrušeň je také potřeba prořezat ve druhém roce růstu. Pak si můžete všimnout nových a zesílených starých výhonků a četných větví. Během tohoto období byste měli vybrat několik nejsilnějších výhonků, které rostou vedle vodítka. Stanou se základem pro vytvoření dokonalé koruny. Ty, které rostou po stranách nebo se vzájemně kříží, je vhodné zkrátit o ⅓ délky.
Během pátého nebo šestého roku, t. j. po oplodnění, musíme vodítko výrazně prořezat. Jde o skvělé řešení, které zpevní celý strom, zejména slabší boční výhony. Pamatujte, že tento řez, stejně jako ostatní, se provádí na jaře.
Jak odborně prořezávat ovocné stromy?
Řez ovocných stromů je základním úkolem každého zahradníka. Sazenice, jako jsou hrušně, jabloně a švestky, by měly být pěstovány alespoň dvakrát ročně. Nejdůležitější je jarní řez – tehdy se snažíme větvičky výrazně zkrátit. Stojí za to pamatovat na provedení řezů po vlně mrazu. Jinak budou naše stromy vystaveny oslabení a dokonce smrti.
O hrušně je třeba pečovat i na podzim. Vhodnou dobou pro prořezávání jednotlivých větví je také konec léta, nejlépe konec srpna. Po tomto ošetření budou mít rostliny spoustu času na regeneraci před nejtěžším obdobím, tedy zimou.
Musíme pamatovat na to, že profesionální prořezávání hrušek musí být založeno na použití vhodných nástrojů. Nejdůležitější je speciální prořezávač na tlusté a tenké větve. Na drobné odrosty se bude hodit malý univerzální zastřihovač. Pamatujme také na vhodnou ochranu – měli bychom používat zahradnické rukavice, které ochrání před zraněním.
Zmlazovací řez hrušně
Péče o korunu již několik let staré hrušně je nesmírně důležitý postup. Udrží rostlinu ve výborné kondici a zároveň ji přiměje produkovat více plodin. Pokud máme mnohem starší stromy, měli bychom zvážit provedení tzv omlazující střih.
Toto ošetření je důležité zejména v případě starých hrušní a stromů, které jsou velmi zanedbané. Musíme pamatovat na to, že pouze pravidelná péče umožní sazenici dokonale vyrůst. Pokud naše hrušeň vypadá nemocně a málo plodí, vyplatí se provést zmlazovací řez.
„Zmlazení“ stromu by mělo být založeno na výrazném zkrácení vodítka. Musíme také prozkoumat celou korunu – odstranit nemocné nebo křížící se výhony, ostatní tvrdě zastřihnout. Co byste si měli pamatovat při omlazovacím stříhání? Především nezasahujte do založení koruny - může zůstat hustá. První fáze zmlazení hrušek se provádí na jaře, před objevením prvních květů, a druhá fáze v létě.