V květináčích se doma nejčastěji pěstují exotické kaly, pro které jsou polské klimatické podmínky dosti drsné. Některým druhům (např. etiopská cantedeskia) se však bude v zahradním záhonu při správné péči dařit a krásně pokvetou.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
Pracovní/zahradní rukavice, 8"
59 KčZahradní rukavice s PU povlakem, 11"
26 KčPracovní rukavice, pletená podšívka odolná proti proříznutí, 10"
70 KčPracovní rukavice bavlněné, celopovrstvené nitrilem
48 KčPracovní rukavice, nylonové s tečkovaným povrchem, 11"
83 Kč- rýč
- hrábě
Calla - vlastnosti a odrůdy
Kala, nebo spíše kala, pochází z exotických částí Afriky a lze ji v polských podmínkách pěstovat v květináčích nebo na zahradě. V druhém případě však bude mít vysoké nároky. Tato rostlina pochází z čeledi picaceae a existuje mnoho jejích odrůd.
Díky šlechtitelským pracím prováděným především v USA, Jižní Africe a na Novém Zélandu se podařilo získat mnoho velmi zajímavých odrůd kalusových lilií, které mohou ozdobit naši zahradu.
Kalasy v květináčích kvetou od prosince do dubna a ty pěstované v zemi od června. Jejich květenství jsou složena z charakteristického velkého klasu obaleného pochvou ve tvaru lodičky. Kalasy kvetou v závislosti na odrůdě bíle, žlutě, růžově, červeně nebo fialově. Najdeme i dvoubarevné varianty. Rostliny dosahují výšky až kolem 100 cm. Jejich listy jsou masité, se zajímavým zbarvením.
Calla - pěstování v zemi
V případě exotické kaly se vyplatí zajistit vhodné podmínky pro pěstování. Rostlina má díky svému původu vysoké nároky na pěstování v zemi. Polské klimatické podmínky pro ni mohou být poměrně drsné, a proto se kala nejčastěji pěstuje doma. Pro zahradní pěstování se nejlépe hodí etiopská cantedesca. Pro rostlinu by mělo být připraveno místo bez plevele, zemina vyrytá rýčem a kypřená hráběmi.
Callas pěstované v zemi by měly být umístěny na dobře slunečném místě chráněném před větrem. Mají rádi vlhkost a vysoké teploty. Vhodná půda pro tyto rostliny bude úrodná, humózní a vlhká, s pH blízkým neutrálnímu. Vyplatí se je pravidelně zalévat a když odkvetou, rosit jejich listy. Během vegetačního období lze kalu několikrát přihnojit vícesložkovými hnojivy pro kvetoucí rostliny.
Cantedeskia obvykle kvete na zahradě koncem léta, ale pokud chceme její kvetení urychlit, můžeme rostlinu začít pěstovat v květináči pod krytem již dříve. Vzhledem k tomu, že kaly nejsou mrazuvzdorné, je nutné je po odkvětu (většinou v září) vykopávat. Rostliny lze přezimovat doma v květináči a po posledním mrazíku přesadit na zahradu. Během této doby nevyžadují zalévání.
Calla - péče o květináče
Pěstování této rostliny doma by nemělo činit žádné problémy ani pro začínajícího zahradníka. Kala v květináči má ráda teplo a slunce, ale neměla by být vystavena přímému slunci. Příliš mnoho slunečního záření může způsobit spálení listů. Nádobu na kala se vyplatí naplnit úrodnou, humózní zeminou – můžete použít univerzální květinovou zeminu, kterou dostanete v zahradnictví. Substrát by měl být neustále vlhký, proto nezapomeňte rostlinu pravidelně zalévat. Během vegetačního období by měla být kala také stříkána vodou, aby se zabránilo jejím květenstvím.
Hnojení rostliny kala pěstované v květináči je také důležitým krokem péče. Ošetření lze opakovat 1x týdně vícesložkovými hnojivy.
Rostlina pěstovaná doma kvete od prosince do dubna. Kala v květináči by neměla být vystavena příliš vysoké teplotě. Nejlepší teplota bude 13-16 stupňů od února do května. Když v květnu usne, měli byste přestat zalévat a hnojit. Během tohoto období bude optimální teplota vzduchu pro rostlinu 10 stupňů Celsia. Calla by měla mít také přístup ke slunci, ale nemůže být přímo vystavena slunečnímu záření. Přesazení do jiného květináče by mělo být provedeno v srpnu.
Jednotlivé kaly by měly být umístěny v květináči o průměru 15-20 cm. Ujistěte se, že jejich oddenky jsou ponořeny do hloubky 8 cm. Ideální bude rašelinová zemina smíchaná s trochou rašeliny. To bude mít za následek lepší strukturu substrátu a půda bude udržovat lepší úroveň vlhkosti.