Trytoma racema je vytrvalá rostlina orientálního původu a stejně exotického vzhledu. Pro nezvyklou barvu květenství se jí také říká hořící pochodeň. Poradíme vám, jaké půdní a stanovištní podmínky pro Tritomu na zahradě zajistit a jak o ni pečovat.
Tato rostlina pochází z Jižní Afriky, ale pěstuje se i v jiných částech světa, včetně Polska. Pro úspěšné pěstování Tritoma racema na domácí zahradě je třeba ji v zimě chránit a půdu dobře odvodnit.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
- rýč
- hrábě
Tritoma hydatidiform – charakteristika
Trytoma racema je vytrvalá bylina z Jižní Afriky a Madagaskaru. Její exotický původ je jasně patrný v orientálním vzhledu rostliny a teplomilných požadavcích. Trvalka tvoří krátké podzemní oddenky, ze kterých vyrůstají úzké, dlouhé a žlabovité listy. Vytvářejí růžici, z jejíhož středu během kvetení končí tuhý stonek s neobvyklým květenstvím. Rostlina kvete celé léto, od června do září. Jeho květy jsou shromážděny v dlouhých shlucích několika barev - od oranžové po červenou. Nejčastěji se spodní část květenství stává světlou, zatímco horní část tmavne. Díky ohnivým odstínům tritoma vypadá rostlina nejen orientálně, ale také výjimečně atraktivně. Květenství je podlouhlé a až 11 cm dlouhé. V závislosti na odrůdě dosahují tyto trvalky výšky 60 až asi 100 cm.
Trsy Tritoma se pěstují na záhonech ve skupinách - např. 5-10 kusů - nebo ve společnosti jiných kvetoucích rostlin. Vytvářejí nádherné kompozice s astry, třapatkami, denivky, delphinium nebo řebříčkem. Zvláště atraktivní exempláře Tritoma mohou působit i jako solitéry. Vypadají skvěle v naturalistických nebo skalkách.
Tritoma hydatidiforme - požadavky a péče
Pěstování Tritoma racema není pro svůj exotický původ a teplomilnou povahu nejjednodušší. Trvalka bude dobře růst, pokud bude mít příznivé stanoviště a půdní podmínky. Vyplatí se ji vysadit na slunné a před větrem chráněné stanoviště. Dobrým nápadem by bylo zasadit knifolia (jiný název) na záhon přiléhající k jižní stěně budovy, který ji ochrání před větrem. Správná půda pro Tritoma bude úrodná, propustná a mírně kyselá.
Péče o hrozen v létě během kvetení pravděpodobně nezpůsobí větší problémy. Trvalka nevyžaduje hnojení a její zavlažování by mělo být mírné, aby byla půda neustále mírně vlhká. Polské zimy však mohou být pro hyacinty problematické. Exotická rostlina není příliš mrazuvzdorná, proto se musí na podzim přikrýt. K tomuto účelu se mimo jiné používají: slaměné rohože nebo jutové tkaniny na obalení listů. Nemůžete použít fólii, protože může způsobit odumření kořenů. Trsy trvalek u země jsou pokryty hromadou rašeliny, kůry, smrkových větviček nebo listí. Přestože rostlina potřebuje v létě zavlažování, v zimě jí může uškodit nadměrná vlhkost. Vyplatí se proto zajistit dobře propustný substrát a případně drenáž, aby zbylá voda nevedla k hnilobě listů nebo dokonce k odumření rostliny.
Trytoma racema – jak zasadit?
Před výsadbou Tritoma raceme by mělo být místo řádně připraveno. Za prvé, rostlina potřebuje dobře odvodněnou půdu. Záhon je také potřeba odplevelit, zrýt rýčem a nakypřít hráběmi.
Trytoma raceme lze pěstovat brzy na jaře výsevem semen ve sklenících. Sazenice by měly být umístěny na dobře osluněném parapetu ve vytápěné místnosti. Sazenice Tritoma clusteru se vysazují na trvalé místo po pominutí nebezpečí mrazů (nejbezpečnější termín je druhá polovina května).
Pokud nemáme doma prostor na přípravu sazenic, můžeme si tritomu vypěstovat z již hotových sazenic. Můžeme je koupit na jaře v zahradnictvích. Hotové sazenice, stejně jako ty připravené ze semínek, vysazujte na záhon až po 15. květnu.