Intenzivně modře kvetoucí sibiřské škubánky jsou předzvěstí jara na zahradním záhonu. Jako mrazuvzdorné rostliny dokážou růst na jednom místě i několik let a nedělají problémy při pěstování. Řekneme vám, jak pečovat a vysazovat sibiřské squills
Cibuloviny vypadají skvěle na okrajích záhonů a při výsadbě do skalek a pod opadavé keře ve skupinách nebo společně s jinými cibulovinami. Dobrou společností jim budou břečťany, barvínky nebo duby.
Seznam potřebných produktů:
- rýč
- hrábě
- prořezávač
Kovadlinkové zahradní nůžky hliníkové, 195 mm
411 KčUniverzální zahradní nůžky 220 mm, čepel 56 mm
202 KčKovadlinkové nůžky 210 mm, rozsah do 20 mm
230 KčObvodové nůžky na větve 710 mm, dosah až 45 mm
1 174 KčKovadlinkové zahradní nůžky na větve 710 mm, průměr střihu 42 mm
932 Kč- zahradní rukavice
Sibiřská cibule – charakteristika
Cibule sibiřská je vytrvalá cibulovina, která pochází z oblastí Asie. Patří do čeledi hyacintovitých a dorůstá kolem 15 cm. Má malou cibulku o průměru 3 cm. Z její cibule vyrůstají dlouhé a úzké listy a z nich zase dlouhé výhony zakončené květenstvím. Cibule sibiřská je raná jarní rostlina, která kvete v březnu a dubnu. Jeho květy vypadají jako intenzivně modré hvězdy. Jsou malé a jemné.
Sibiřské cibuloviny se vyplatí vysadit na záhony nebo do skalek. Vysazené ve skupinách vytvoří krásně kvetoucí modrý koberec. Tyto rostliny snášejí i polostín, lze je tedy umístit i pod koruny stromů nebo olistěné keře. Dobrou společnost jim budou dělat další cibuloviny kvetoucí na jaře, jako jsou tulipány, krokusy, narcisy a sněženky. Na balkonech a terasách je také možné pěstovat cibuloviny sibiřského lipnicového v nádobách.
Sibiřská cibule - požadavky a péče
Sibiřská cibule zasazená do příznivých půdních a stanovištních podmínek v březnu krásně pokvete. Vyplatí se pro něj vybrat slunné nebo polostinné místo. Substrát pro sluky by měl být propustný a úrodný, s pH v rozmezí od neutrálního po mírně kyselé. Zeminu na záhonu, kde chceme tyto květiny pěstovat, můžeme smíchat s kompostem. Díky tomu rostlina na jaře intenzivněji pokvete.
Rostlina nezpůsobuje žádné problémy při pěstování a péče o ni nezabere mnoho času. Obvykle se zalévá až po výsadbě nebo přesazení, i když někdy škubanka vyžaduje zavlažování i během spíše suchých jarních měsíců. Je mrazuvzdorná, takže její cibulky není třeba vykopávat ze země a na zimu nevyžaduje přikrytí. Zem kolem cibulí je nejlepší mulčovat, například kůrou – zabráníte tak rychlému odtoku vlhkosti ze země a omezíte prorůstání plevele na záhon.
Během vegetace je třeba záhon se sibiřskými čenicemi čas od času přemístit a pravidelně odplevelovat. Po odkvětu by měly být květy řezány nůžkami přímo pod okvětními lístky, které zpevní cibulky a zajistí kvetení v dalším roce. To znamená, že rostliny nebudou muset využívat živiny pro vývoj semenného hnízda na úkor zdraví cibule. Cibuloviny mohou kvést na jednom místě 2-3 roky. Po tomto období, po odkvětu, se vyplatí je vykopat a ihned vysadit na nové místo. V této době můžete také oddělit adventivní cibule a rostlinu rozmnožit.
Jak zasadit cibulky sibiřských squillů?
Před zasazením cibulí sibiřských cibulovin do země by mělo být místo pro rostlinu řádně připraveno - odplevelením půdy a vykopáním přírodního kompostu. Při zahájení práce na zahradě byste měli používat speciální ochranné rukavice. Na rytí se vyplatí použít rýč, na kypření a urovnávání půdy hrábě. Optimální termín pro výsadbu škumpa je září. Před výsadbou je dobré cibulky ošetřit antimykotikem. Cibule se vysazují do jamek hlubokých asi 6 cm a s rozestupy mezi jednotlivými exempláři asi 6 cm. Po výsadbě jsou oddenky pokryty zeminou a hojně zalévány. Záhon můžete také mulčovat – udrží se tak v půdě déle vlhkost.
Před výsadbou je důležité cibulky skladovat ve správných podmínkách. To chrání před růstem plísní.