Kalifornský mák je jednoletá rostlina vypěstovaná ze semen a nevyžaduje mnoho práce. Pěstuje se velmi snadno a pro krásné kvetení vyžaduje slunné stanoviště. Co dalšího stojí za to vědět o péči o kalifornský mák?
Kalifornský mák je zajímavý exemplář – když svítí slunce, jeho okvětní lístky se krásně rozprostírají. Pokud však zaprší nebo přijde noc, květy rostliny se uzavřou.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
- rýč
- hrábě
Kalifornský mák – charakteristika
Kalifornský mák je jednoletá rostlina, známá také jako kalifornský mák nebo kalifornská essolcia. Jak název napovídá, pochází ze Spojených států, přesněji z Kalifornie. Tyto rostliny jsou velmi rozvětvené, dorůstají 20–50 cm a mají péřovité šedozelené listy. Charakteristickou ozdobou vlčích máků jsou květy s velkými okvětními lístky. Prasničky kvetou v závislosti na odrůdě oranžově, žlutě, bíle, růžově nebo červeně. Průměr květů je asi 2-5 cm - stojí za to pamatovat, že se otevírají pouze tehdy, když svítí slunce. Obvykle mají otevřeno od 10.00 do 16.00. To je nevýhoda rostliny, protože v deštivém létě můžete zapomenout na kvetení.
Kalifornský mák zdobí záhony od května nebo června až do prvního mrazu. Skvěle vypadají zasazené na skalkách, zídkách nebo stráních. Esoly, které snášejí sucho a chudou půdu, lze vysazovat i do štěrkových zahrad. Pěstují se také v balkónových a terasových květináčích. Vlčí máky vypadají skvěle na obrubách, stejně jako v kompozici květinové louky s dalšími květinami. Ideální společností pro kalifornské prasničky budou okrasné trávy, levandule, šalvěje, chrpy, heliotropy a kosmosy.
Kalifornský mák se používá do kytic a jiných květinových aranžmá. Bohužel okamžitě vadne a po rozřezání by se měl ihned dát do vody.
Kalifornský mák – požadavky a péče
Pěstování kalifornských máků by nemělo činit problémy ani začínajícím zahrádkářům, protože mají malé nároky na půdu a péče o ně nevyžaduje hnojení ani zálivku. Aby rostliny účinně kvetly, potřebují vhodné místo – nejlépe je, aby bylo po většinu dne dobře slunečné. Vysazovat mák do stinného nebo polostinného stanoviště je špatný nápad, protože rostlina nebude vytvářet krásné květy.
Kalifornskému máku by měla být poskytnuta úrodná a propustná půda. Nejlepší je, když je substrát světlý. Před výsevem se vyplatí promíchat půdu s kompostem. Místo je samozřejmě nutné nejprve odplevelit, zrýt rýčem a uvolnit a poté srovnat hráběmi. Mák dobře poroste i na půdách méně bohatých na živiny a dokonce i na písčité půdě.
Chryzantému není třeba zalévat. Tyto rostliny velmi dobře snášejí sucho a mírně suchou půdu. Nesnášejí vlhkou půdu, která podporuje rozvoj houbových chorob. Kalifornské máky nevyžadují hnojení. Jejich péče se omezuje především na odřezávání odkvetlých květenství. Toto ošetření stimuluje rostlinu k dalšímu kvetení.
Kalifornský mák – jak a kdy sít?
Chryzantémy se pěstují ze semen. Kalifornský mák lze vysévat přímo do země koncem dubna, v květnu nebo na podzim. Když mají sazenice 1-2 listy, je třeba je odříznout a ty nejsilnější ponechat ve vzdálenosti přibližně 25 × 25 cm. Tyto rostliny nemají rády přesazování, takže se zřídka pěstují ze sazenic. Nemají rádi přesazování, protože mají kohoutkový kořenový systém.
Kalifornský mák produkuje spoustu semen – při zasazení na jedno místo se snadno sám rozšíří po zahradě, takže jeho pěstování je třeba kontrolovat. Abyste se na zahradě vyhnuli plevelu, musíte vytrhat celé sazenice spolu s kořeny.