Vytrvalé květiny jsou vytrvalé rostliny, které při správné péči a na správném místě pokvetou na záhoně každý rok. Poradíme vám, jak pečovat o trvalky na jaře, v létě, na podzim i v zimě.
Trvalky v zahradě jsou velmi početnou skupinou různých rostlinných druhů, jejichž charakteristickým znakem je, že v zimě odumírají a znovu se rodí v následujícím roce na jaře nebo v létě. S nástupem mrazů nebo o něco dříve přízemní část vytrvalých květů odumírá, ale ve většině případů přezimuje kořen v zemi. Na jaře opět začíná jejich vegetační období – z hlíz, oddenků nebo cibulí vyrůstají nové vytrvalé výhony a brzy vykvetou.
Seznam potřebných produktů:
Energy+ 18V Li-lon akumulátorové nůžky na větve
4 338 KčUniverzální zahradní nůžky 185 mm, čepel 42 mm
161 KčKovadlinkové nůžky, 670 mm, dosah až 42 mm
1 523 KčNůžky na větve 200 mm, záběr až 18 mm, s převodovkou
439 KčUniverzální teleskopické zahradní nůžky na větve 700-1000 mm
689 KčVytrvalé trvalky do zahrady – pozice
Pro krajinné zahrady jsou charakteristické trvalky, tedy trvalky. Jsou hlavním rostlinným materiálem pro zakládání záhonů. Rostou rychle - obvykle dosáhnou své dekorativní hodnoty po roce. I když je jejich doba květu krátká, správně navržený záhon bude atraktivní téměř nepřetržitě a zdůrazní proměnlivost ročních období.
Vytrvalé květiny mají v zahradě všestranné využití. Jsou ideální pro květinové záhony , kde různé druhy rostlin vytvářejí jedinečné kompozice. Trvalky mohou ozdobit i skalky, skalky nebo jezírka. Hodí se k vodním nádržím, mimo jiné: protěž, lyssum skalní a lipnice luční. V jezírku nebo zahradním jezírku můžeme vysadit šipku a leknín – nejkrásnější mezi vodními rostlinami.
Stínomilné trvalky se často vysazují v parcích nebo na místech, kde trávníky nechtějí růst. Stínomilné rostliny se nejčastěji vyskytují v mírné bílé, růžové nebo modré barvě, např. brčál obecný. Květiny v takových odstínech opticky rozjasní tmavá zákoutí zahrady. Osvědčenými trvalkami do stínu a polostínu jsou plicníky, funkie, barvínek, šeříky, kapradiny a bergénie. Většina těchto druhů rostlin dobře poroste na slunném místě. Mezi vytrvalé květiny pro slunce patří třešeň, šalvěj, zahradní delphinium, třapatka nachová, denivky a pelargónie.
Trvalky na balkon lze pěstovat i v nádobách. Jediným omezením je vhodná velikost květináče a přístup k velkému množství světla. Mezi druhy, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách, patří: bergenia a funk.
Trvalky v zahradě na jaře
Jaro je tím správným obdobím pro výsadbu většiny vytrvalých květin a některé druhy lze sázet i do podzimu. Místo však musí být předem řádně připraveno. Záhon je potřeba odplevelit a zrýt rýčem. Větší hroudy zeminy by měly být rozdrceny hráběmi. Substrát pro sazenice trvalek je vhodné promíchat s kompostem a po výsadbě vydatně zalít.
Na jaře, ve druhém roce po výsadbě vytrvalých květin, je můžeme přikrmovat například kompostem nebo jiným hnojivem určeným pro daný druh. Uklidit byste měli i záhon – v první řadě prořezávat zmrzlé květy a listy nůžkami a odstranit zaschlé výhonky.
Vytrvalé trvalky v létě
Letní péče o trvalky spočívá především v jejich zalévání a pletí. Vytrvalé květiny vyžadují v prvním roce po výsadbě intenzivnější závlahu, ale v období sucha a horka potřebují všechny květiny vodu. Zalévejte je ráno nebo večer. Trvalkové záhony je také nutné systematicky odplevelovat. Odstraňování plevele je časově náročný úkol, ale výsledkem jsou krásně upravené a rozkvetlé trvalky. Chcete-li omezit růst plevele, můžete mezi sazenice nasypat několik centimetrů mulče.
Mnoho druhů vytrvalých květin rostoucích v zahradách vyžaduje opory. Těžké výhony s květenstvím někdy leží na zemi, což může vést k jejich lámání, a to není příliš estetické. Podporu budou vyžadovat zejména pivoňky, delphinium, rudbekie a muškáty.
Péče o víceleté rostliny na podzim a v zimě
Na podzim a v zimě by měly být trvalky připraveny k odpočinku a chráněny před mrazem. Již na podzim se květiny vysazené v daném roce zakrývají, protože jsou zvláště citlivé na nízké teploty, a také druhy zvláště náchylné na mráz, např. exotické hrozny. Musí být pokryty silnou vrstvou listí. Jak se blíží zima, můžete přikrýt i stálezelenými trvalkami, jako jsou levandule a čemeřice. Vytrvalé květiny, které v zimě odpočívají, samozřejmě nezaléváte ani nekrmíte – první ošetřovací kúry provádějte až na jaře.