Abyste si mohli po dlouhou dobu plně užívat bezpečného a efektivního provozu našeho benzínového křovinořezu, přečtěte si nejprve návod k použití, který je součástí sady. Při používání benzínového křovinořezu je nejdůležitější vaše bezpečnost a bezpečnost třetích osob.
Zde jsou některé z nejdůležitějších tipů pro správné používání a údržbu tohoto elektrického nářadí.
Před zahájením sekání připravte plochu, kde bude práce prováděna. Je nutné odstranit všechny předměty , které mohou být odmrštěny rotujícím žacím prvkem (například kameny, větve, lahve atd.) a ty, které by se mohly zachytit v zařízení (například dráty, provázky). Uživatel strimmeru by měl nosit ochranný oděv, jako jsou dlouhé kalhoty, košile s dlouhým rukávem a pevná obuv. Nezbytné jsou také ochranné brýle a doporučují se i speciální chrániče sluchu s tlumením hluku.
Při práci s benzínovým křovinořezem pamatujte na dodržení přiměřené vzdálenosti min. 15 metrů od lidí ubytovaných v okolí. Za žádných okolností nespouštějte motor bez nainstalovaného krytu řezného prvku. Použití nesprávných nebo poškozených krytů může vést k vážnému zranění osob.
Aby benzínový křovinořez fungoval efektivně a správně, musí uživatel připravit vhodnou palivovou směs v souladu s doporučeními výrobce. V případě křovinořezu VERTO, jehož příkladem se zabýváme, smíchejte benzín (bezolovnatý s oktanovým číslem 95) s kvalitním motorovým olejem pro dvoudobé motory v poměru 25:1 dle tabulky níže.
Benzín a olej by se neměly míchat přímo v palivové nádrži křovinořezu - může to vést k poruše zařízení. K přípravě směsi slouží kanystr, který je součástí sady. Uživatel by měl nejprve do kanystru nalít příslušné množství oleje, poté přidat přesně odměřené množství benzínu, kanystr uzavřít a důkladně promíchat. Teprve po dokončení těchto činností můžete palivovou nádrž doplnit připravenou směsí.
Před zahájením práce také zkontrolujte : Čištění travnaté plochy kolem hlavy
zda jsou žací prvky správně připevněny ke kose. Nesprávně navinuté vedení nebo nesprávné vybavení zvyšují vibrace během používání a v extrémních případech mohou způsobit zranění.
Po dokončení výše uvedených kroků můžete začít sekat. Křovinořez lze používat pouze tehdy, když je tráva suchá. Pokud je plocha pokryta vysokou trávou, sekání by mělo být prováděno postupně, ve vrstvách, aby nedošlo k poškození žacích prvků a nepřetížení zařízení. Udržujte nástroj mimo dosah tvrdých předmětů a pěstovaných rostlin.
Osvědčeným postupem po ukončení práce je pravidelné čištění křovinořezu od prachu, stop výfukových plynů a paliva a odstraňování zbytků trávy z krytu a namontovaného žacího ústrojí. Kosu je třeba čistit kartáčem nebo jemným hadříkem, bez použití vody, čisticích kapalin nebo rozpouštědel.
V sezóně je nutné pravidelně kontrolovat kosu a provádět údržbové práce pro prodloužení životnosti zařízení. Mezi ty nejdůležitější patří:
- Kontrola a čištění vzduchového filtru
Znečištěný vzduchový filtr snižuje výkon spalovacího motoru a zvyšuje spotřebu paliva. Vzduchový filtr by se měl čistit po každých 5 hodinách provozu kosy. - Kontrola a pravidelná výměna palivového filtru
Při montáži nebo výměně palivového filtru se ujistěte, že se do sacího potrubí nedostaly žádné nečistoty. - Kontrola stavu a výměna zapalovací svíčky
Je-li nutná výměna, vyměňte opotřebovanou zapalovací svíčku za svíčku doporučenou výrobcem. Při kontrole stavu zapalovací svíčky můžete její elektrodu očistit od uhlíkových usazenin drátěným kartáčem.
Po skončení sezóny je třeba připravit nářadí na uskladnění. Benzínový křovinořez skladujte nejlépe v suché místnosti, ve svislé nebo vodorovné poloze, s palivovou nádrží nahoře. Zařízení lze také zavěsit na věšák, do kůlny nebo do garáže.
Před uskladněním kosy na zimu nezapomeňte vypustit veškeré palivo z nádrže a nastartovat motor a nechat jej zastavit kvůli nedostatku paliva. Poté by měl uživatel sejmout víčko zapalování ze zapalovací svíčky a zařízení důkladně vyčistit.
Takto připravená kosa je připravena k uskladnění na zimu. S příchodem další sezóny by mělo být nářadí opět připraveno k práci vytvořením nové palivové směsi, vyčištěním zaprášených zimních vzduchových filtrů a kontrolou všech prvků jeden po druhém, přičemž dbejte na to, zda jsou řezné prvky v řádném stavu.
Benzínový křovinořez je nepostradatelným pomocníkem při péči o zelené plochy. Dodržování výše uvedených tipů a návodu k obsluze vám umožní pracovat s tímto účinným zařízením bezpečně a efektivně a každá zahrada bude vypadat krásně.