Voskování dřeva je dobrý způsob, jak chránit surovinu před pronikáním vlhkosti. Ruční voskování dřevěného nábytku nebo jiných předmětů ze surového dřeva není nic složitého. Zjistěte, jaké vosky můžete použít a jaké nástroje budete k voskování dřeva potřebovat.
Seznam potřebných nástrojů a materiálů:
- vybraný druh vosku na dřevo
- bavlněné nebo lněné tkaniny
- bavlněná koudel
- ocelová vlna 0000
- kartáč s měkkými štětinami
- kartáč s měkkými, přírodními štětinami
- ochranné rukavice
Voskování dřeva – druhy vosků
Výběr vosků na dřevo, které jsou k dispozici k prodeji, je velmi velký, takže produkt snadno přizpůsobíte efektu, který očekáváte, a typu povrchu, který hodláte pokrýt. Zakoupit si můžete přípravky na voskování dřeva do vysokého lesku nebo se saténovým či matným povrchem. Patří mezi ně transparentní a barvicí prostředky, které můžete použít například na bílé voskové dřevo.
Ze široké škály vosků dostupných v obchodech lze rozlišit několik typů:
- přírodní vosky – jedná se o produkty s vysokým obsahem včelího vosku nebo rostlinných extraktů (např. karnaubský z listů kopernicie). Pro svou netoxicitu jsou ideální pro ochranu dřevěných prvků v dětských pokojích
- minerální vosky – také známé jako parafín
- voskové oleje – směs přírodních vosků a rostlinného oleje, nejčastěji lněného
Vosky používané k renovaci a ochraně dřeva můžeme rozdělit nejen podle původu či složení, ale také podle konzistence. Vlastnosti:
- tekuté vosky – dobře se hodí k ochraně detailů, soustružených prvků a drážek, např. schodišťových sloupků nebo vyřezávaného rámu;
- polotekuté vosky – ve formě krému se používají k ochraně surového dřeva nebo k renovaci starého dřeva. Díky nim snadno odstraníte drobné škrábance a vady dřeva;
- tuhé vosky - ve formě kostek nebo past, sloužící především k renovaci starých dřevěných nátěrů a povrchové úpravě intenzivně používaného nábytku, např. stolových desek.
Co byste měli použít k voskování dřeva?
Voskování dřeva se provádí pomocí speciálních nástrojů, které by měly být vybrány podle typu vosku. Bavlněné nebo lněné hadříky se jistě budou hodit. Jen nezapomeňte udržovat hadříky na aplikaci vosku suché a čisté. Vosk na dřevo můžete nanášet i vatovou koudelí nebo ocelovou vatou 0000 Látkové utěrky, koudel a vata jsou perfektní pro nanášení tuhých nebo polotekutých vosků. Tekutý vosk lze však snadno nanést na dřevo pomocí štětce s měkkými, jemnými štětinami.
Po nanesení vrstvy vosku na dřevo budete muset povrch vyleštit. K tomuto účelu použijte v závislosti na typu povrchu látkové hadříky, ocelovou vlnu, měkký kartáč s přírodními štětinami nebo bavlněnou koudel. Před aplikací vosku a leštěním nezapomeňte chránit ruce ochrannými rukavicemi.
Jak voskovat surové dřevo?
Důležitým krokem při voskování nábytku nebo jiných dřevěných prvků je příprava povrchu. Surové, nechráněné dřevo by mělo být předem obroušeno, aby se odstranily všechny nerovnosti. Před aplikací vosku se ujistěte, že povrch dřeva je suchý, zbavený prachu a čistý. Pro ochranu surového dřeva voskem je nejlepší zvolit tekutý přípravek, který do dřeva snadno pronikne a účinně ho ochrání. Naneste jej štětcem nebo bavlněným hadříkem podél vláken dřeva. Jemně vmasírujte krouživými pohyby. Pamatujte, že jedna vrstva vosku by neměla být příliš silná – vosk by se měl na dřevo nanášet střídmě. Po aplikaci počkejte, až vosk zaschne, přibližně 12 hodin. Jakmile vosk zaschne, otřete dřevo suchým bavlněným hadříkem nebo koudelí, abyste odstranili přebytečný vosk. Poté naneste další vrstvu vosku – pro dobrý
ochranný účinek by měly být na surové dřevo naneseny alespoň dvě vrstvy vosku. Poslední fází voskování dřeva je leštění, které by mělo být provedeno velmi důkladně pomocí látkových hadříků, vatové koudele nebo ocelové vlny. Toto leštění dává dřevu hladký, saténový, lesklý povlak.