Pokud bydlíte v domě nebo se plánujete přestěhovat na venkov, výhodným řešením bude vlastní zdroj vody, tedy vlastní studna. Voda ze studny bude užitečná mimo jiné: při stavbě domu sníží i náklady na následnou spotřebu vody.
Pokud se rozhodnete pro instalaci studny na vašem pozemku, je důležité, aby byla přizpůsobena terénním podmínkám. Měli byste znát typ půdy, hloubku vodonosné vrstvy a určit potřebné množství vody a její kvalitu. Skružní studna bývá mělká (cca do 7 m), z betonových skruží a voda v ní je často nekvalitní, proto se od hloubení studny tohoto typu nedoporučuje. Dalším typem je vrtaná studna, známá také jako hlubinná studna. Provádí se ručním nebo mechanickým vrtáním.
Seznam potřebných produktů:
- filtrační trubky
- štěrk
- čerpadlo nebo hydroforová souprava
- cementová zátka
- ponorné čerpadlo
- filtrační nebo chlorové přípravky
Způsoby vrtání studny
Studnu lze vrtat ručně nebo strojně. Ruční vrtání funguje dobře, když je nemožný přístup s těžkým zařízením a když máte prostor snadno kopat - mohou to být písčité usazeniny bez hlíny nebo kamenů. Mechanické vrtání studní lze provádět i ve velmi obtížné půdě.
Kopání studny - výběr správného místa
Při přípravě na kopání studny musíte nejprve pečlivě prozkoumat oblast. Výběr správného místa pro studnu vám v budoucnu pomůže vyhnout se problémům se zástavbou pozemku. Při hloubení studní nezapomeňte dodržovat přiměřené minimální vzdálenosti:
- pozemek nebo společná studna na hranici dvou pozemků - 5 m
- silniční příkop – 7,5 m
- septik, kompostér, budova pro hospodářská zvířata, kejdu - 15 m
- drenáž infiltrující vyčištěnou splaškovou vodu do země – 30 m
- drenáž vsakující neupravené splaškové vody do země a výběh pro hospodářská zvířata – 70 m
Kopání studny krok za krokem
Pokud již máte vybrané vhodné místo pro studnu, můžete se pustit do jejího vrtání. Propíchněte první vrstvu zeminy pomocí šneku. To vám umožní umístit trubky vhodného průměru. Nyní přejděte k hlavní části - prolomte vodonosnou vrstvu.
Po dokončení hlavního vrtání můžete umístit filtrační trubky do studny. Prostor mezi nimi a otvorem vyplňte štěrkem. Výběr vhodných čerpadel nebo hydroforových sad je stejně důležitý jako samotná stavba studny – tato zařízení budou zásobovat vodu domu. Pamatujte, že čerpadlo pro hlubokou studnu musí být méně účinné než samotná studna a výška zdvihu musí zajistit udržování dostatečného tlaku vody po celou dobu instalace. Hydroforová sada se skládá z vodní pumpy, tlakové nádoby a ovladače. Kapacita tlakové nádoby by měla být zvolena v závislosti na účelu vody.
Při vrtání studny pro přívod pitné a mycí vody do vašeho domova nelze zapomenout na použití cementové zátky. Zabraňuje mísení kontaminované podzemní vody s hlubokou pitnou vodou. Poslední fází je čištění studny pomocí hlubinného čerpadla. Díky tomu se zbavíte zbytků vytěženého materiálu. Nakonec proveďte výkonnostní test studny a poté ji dezinfikujte. K dezinfekci studny se používá filtr nebo přípravek na bázi chlóru.
Dokončení studny na zahradě
Pokud má studna sloužit jako zdroj tekoucí vody k pití a mytí, je již připravena. Mnoho lidí si však staví studnu na zalévání rostlin a další zahradní práce. Pokud má mít vaše studna takový účel, můžete ji pomocí vhodných instalací napojit na zahradní závlahový systém. Vyplatí se zakončit i klasickým způsobem postavením dřevěného vršku s např. klikou, na kterou budete čerpat vodu ze studny. Pro čerpání vody ze zahradní studny můžete využít i jednoduché ponorné čerpadlo s plovákem a přímo k němu připojit hadici na zalévání zahradních rostlin.