Středomořské zahrady jsou nejednoznačným pojmem. Zahrady, které můžeme vidět v zemích kolem Středozemního moře, se od sebe často liší. Francouzské odkazují k romantickému, rustikálnímu stylu, italské vycházejí z klasiky a na jihu Španělska jsou jasně patrné orientální vlivy.
V našem zeměpisném pásmu by mnoho rostlin, které bujně rostou v teplém klimatu jižní Evropy, zimu nepřežilo. Naše středomořská zahrada je proto kombinací charakteristické drobné architektury a dostatečně mrazuvzdorné vegetace.
Seznam potřebných nástrojů a produktů:
- hrábě
- kolečko
- bezpečnostní obuv
- jemný kámen (drť)
- vibrační zhutňovač
- rostliny
Středomořská zahrada – rostliny, které stojí za to zasadit
Středomořské rostliny jsou přizpůsobeny teplým a suchým zahradám. Špatně snášejí mráz, ale ani dlouhodobé srážky. Některé z nich si naštěstí v našich klimatických podmínkách dokonale poradí a lze je bez problémů zasadit do země. Patří mezi ně odrůdy jako je stálezelený zimostráz, tamaryšek, vistárie, perovskit a levandule.
Méně odolné středomořské rostliny je třeba nahradit jejich odolnějšími protějšky. Místo krásných cypřišů a oliv skvěle poslouží sloupovité jalovce, tisy, hrušně vrbové a olivovníky úzkolisté. Tyto stromy a keře budou perfektním zázemím pro záhony, kde bude místo agapantu krásně vypadat česnek obrovský a hvězdicový a agáve vystřídá juka kalifornská.
Středomořská zahrada by měla zahrnovat vinnou révu, tak charakteristické pro italské, řecké a španělské domy. Nádherně vonící jasmín a bugenvilea by v našich klimatických podmínkách nepřežily, zato nádherný plamének americký a celá čeleď plaménků (popínavý, přímý atd.) splní svůj estetický i praktický účel. Byliny jsou pro středomoří charakteristické stejně jako vinná réva – v našich klimatických podmínkách se jim docela dobře daří, mimo jiné: šalvěj, tymián, oregano, bazalka a rozmarýn.
Středomořský styl v zahradě – nejen rostliny
Středomořská zahrada není jen o rostlinách, ale také o jedinečné drobné architektuře:
- kamenné zdi a schody
- terasy a náměstí
- dřevěné okenice v bílé nebo modré barvě
- dřevěné zahradní stoly, prolamované židle a křesla z kovu nebo proutí
- terakotové květináče, amfory a džbány
- měkké polštáře lemující nábytek, nejlépe v modré a fialovo-růžové barvě
Středomořský styl – zahrada krok za krokem
Stojí za to začít vytvářet středomořskou zahradu vyznačením a uspořádáním cest a terasy typické pro jižní Evropu. Klasický vnitřní dvůr není vždy možné izolovat, ale podobné místo můžete vytvořit pomocí ohybu stěny nebo vyznačením čtverce postavením pergoly.
Terasy a cesty jsou nejlépe dlážděné kamennými nebo terakotovými dlaždicemi nepravidelných tvarů. V ekonomické verzi je lze nahradit oblázky (drtí). Pokud zvolíme druhou možnost, je nejlepší použít třívrstvý systém. Po odstranění vrstvy zeminy lopatou vše zhutněte pomocí vibračního zhutňovače. Na dně je třeba umístit drcený kámen s velkou zrnitostí (3-4 cm), což také vyžaduje podbíjení. Na vrstvu drceného kamene by měla být položena hydropropustná membrána, např. agrotextilie. Na agrotextilii se pokládá pouze vlastní materiál (zrno). Takto vytvořené cesty a terasy jsou vhodné pro pěší provoz.
Po vyznačení cest a oddělení terasy můžete začít s výsadbou rostlin. Pro vybrané druhy byste měli používat vhodné zahradnické substráty a dodržovat období výsadby. Bez ohledu na druh vysazených rostlin se při práci bude hodit lopata, hrábě, kolečko, speciální obuv a rukavice.
Máme-li místo, kde mohou choulostivé rostliny zimovat, můžeme přízemní plodiny doplnit květináči.Vyplatí se vysadit vavříny, myrty, citrusové plody, olivovníky a jasmín, tak charakteristický pro středomořskou zahradu.