Domácí zahrada je místem, kde můžete odpočívat mezi rostlinami, číst si oblíbenou knihu, sportovat, uspořádat grilování nebo se jen příjemně bavit. Zahradu si můžete naplánovat a vytvořit sami, ale pak se o ni musíte starat.
Na jakémkoli pozemku můžete vytvořit krásnou, funkční zahradu. Nezáleží na tom, zda máte velký pozemek, malou zahradu nebo domácí terasu. Při zařizování zahrady si ji nejprve pečlivě naplánujte tak, aby vyhovovala vám i všem členům vaší rodiny. Při plánování a zakládání zahrady pamatujte také na čas, který budete mít na její následnou péči.
Jaké nástroje budete potřebovat k založení a údržbě zahrady?
K založení a údržbě vaší domácí zahrady potřebujete správné nářadí:
- vějířové hrábě
- vertikutátor/ provzdušňovač
- vidle
- sekačka na trávu
Elektrická sekačka 2000W, 430 mm
5565 KčBenzínová sekačka na trávu 2,2 kW, 460 mm
12 053 KčAkumulátorová bezkartáčová sekačka Energy+ 36V, záběr 350 mm, bez baterie
4 962 KčBenzínová sekačka na trávu 3,2 kW, 525 mm
16 490 KčAkumulátorová sekačka 36V, se záběrem 450 mm
10 996 KčAkumulátorové nůžky na živý plot Energy+ 18V, šířka řezu 510 mm, bez akumulátoru
2 051 KčNůžky na živý plot, šířka řezu 520 mm a délka lišty 595 mm
2 708 KčRuční zahradní zastřihovač 2 v 1
975 KčEnergy+ 18V Li-lon akumulátorové nůžky na větve, bez baterie
3 444 KčAkumulátorové zahradnické nůžky
1 773 KčNávrh a montáž zahrady
Chcete-li mít krásnou zahradu, kterou si můžete sami vytvořit a umět se o ni náležitě starat, začněte vytvořením návrhu. K tomu si promyslete, jaké rostliny chcete na zahradě mít – mohou to být například okrasné či ovocné stromy a keře, květiny, bylinky, zelenina. Můžete také zvážit anglický trávník s úhledně zastřiženými živými ploty z tújí. Toto je jen několik příkladů, ale možností je mnoho.
Naplánujte si prostor – pamatujte, že vaše zahrada musí být funkční – každý prvek byste měli umět využít pohodlným způsobem a je lepší, aby péče a údržba byly co možná bezproblémové. Každý člen domácnosti musí mít místo, kde se cítí dobře. Zahrada je přece místo nejen pro pěstování a péči o rostliny, ale také pro relaxaci a odpočinek. Kromě toho stojí za zvážení umístění zóny pro sport a pohybovou aktivitu na zahradě.
Při navrhování zahrady dbejte na to, aby tvořila s domem ucelený celek. Při návrhu zohledněte rozmístění cest, uliček, živých plotů, altánků, stromů, keřů, záhonů a skalek, stejně jako rozdělení do zón. Pamatujte, že tzv. tvrdé prvky (beton, kámen, kostky, chodníky apod.) kompozici vizuálně nedominují, protože na vaší zahradě by měla dominovat zeleň, tedy vegetace.
Péče o zahradu
Pokud již máte zahradu založenou v souladu s designem a očekáváním vás a vaší domácnosti, nemůžete zapomenout na pravidelnou péči. Péče o zahradu zahrnuje pravidelnou a vhodnou zálivku rostlin. Pamatujte, že množství vody, které by mělo být rostlinám poskytnuto, závisí na druhu, velikosti sazenic, typu půdy a ročním období.
Péče o zahradu zahrnuje také údržbu trávníků. Práce na péči o ně zahrnuje činnosti jako: provzdušňování, tedy provzdušňování, vertikutace, pravidelné sekání trávy a případné doplňování jejích nedostatků. Nezapomeňte také pravidelně zastřihávat koruny stromů a upravovat délku živých plotů. Řezání se provádí z estetických i hygienických důvodů - tímto způsobem se odstraní nemocné větve nebo končetiny.
Péče o zahradu znamená také správné hnojení rostlin, ochranu proti škůdcům a pravidelné odplevelování. Hnojením rostlin umožňujete uspokojit jejich nutriční potřeby (příroda ne vždy poskytuje všechny potřebné ingredience). Nezapomeňte však na správný výběr finančních prostředků. Správné poměry přísad a koncentrace dávek hnojiv jsou zvláště důležité, protože předávkování může vést ke zničení rostlin.
Pokud jste se rozhodli pro jezírko, měli byste ho vyčistit, zvláště před příchodem zimy. Na podzim jezírko zakryjte sítí, a pokud do něj spadne listí nebo jiné rostlinné prvky, pravidelně je chytejte.