Jaro je obdobím, kdy rádi opouštíme své domovy a obdivujeme přírodu, která ožívá.
Většina majitelů zahrad nebo malých domácích zahrádek sní o vlastní zeleni, k níž patří krásný svěží trávník .
Bez ohledu na to, zda s jeho instalací teprve začínáme, nebo jsme jej v minulých sezónách zanedbávali – vzkřísit jej od základů není tak jednoduchý úkol, jak se na první pohled může zdát. Nicméně – ne nemožné! A chvilku pozornosti vám vynahradí uklidňující výhled za okno.
V pár jednoduchých krocích vám prozradíme, jak si vytvořit svůj vlastní kousek zeleně – v březnu můžeme začít pracovat!
Příprava podkladu.
1. První věc, kterou byste měli udělat, je zajistit obvod trávníkovou obrubou, abyste udrželi plánovaný tvar trávníku a zabránili jeho zarůstání.
2. Poté ze substrátu odstraníme všechny nepotřebné prvky, odpadky a zbytky. Nezapomínejme ani na rukavice (kožené nebo potahované) - kromě toho, že si ušpiníme ruce, je ochráníme i proti suchu, oděrkám a pořezání a někdy i mikroorganismům žijícím v zemi.
3. Očištěnou půdu zryjte rýčem, např. VERTO 15G004 , nebo provzdušňujte provzdušňovačem. Použití druhého má smysl pro velké plochy, ale menší se dají snadno zvládnout, např. s botami vybavenými hroty. Utuženou půdu urovnejte vidličkou. Tato činnost je nezbytná pro správné provzdušnění a výživu půdy a rovnoměrné setí.
4. Odstraňte veškeré zbytky plevele, nezapomeňte na rukavice – některé vás popálí na rukou (jako kopřiva), jiné mohou způsobit alergie.
5. Za zvážení stojí zlepšení kvality půdy – nejlepší je půda lehká, ale málo propustná. Do jílovité půdy (s kompaktní strukturou) se přidává směs hrubého písku a rašeliny, která umožňuje její kypření. Pro písčitou půdu - jíl, humus nebo kompost .
6. Nejlépe asi tři týdny, nejpozději však 10 dní před výsevem, vyplatí se použít hnojivo na zakládání trávníků. Dodá půdě živiny, které budou trávě oporou od prvních dnů. Můžete také použít hnojivo, které se aplikuje společně s výsevem.
7. Hrabeme v síti proti krtkům a jiným zvířatům - děláme to v hloubce asi 10 cm.
8. Urovnejte povrch trávníku hráběmi , abyste získali hladký povrch. To usnadní stříhání vlasů a další pečující ošetření a také poskytne vynikající vizuální efekt.
9. Uválcujte povrch trávníku.
10. Připravenou zeminu zalijte a nechte asi dva týdny.
Výsev semen
1. Pro setí je nejlepší zvolit teplý, bezvětrný den. Bylo by dobré, kdyby byl vzduch vlhký.
2. Před výsevem trávy přemístíme hráběmi vrchní vrstvu půdy a zalijeme tak, aby nevznikaly nerovnosti - tím se vytvoří podmínky pro lepší pokryvnost semeny.
3. Začneme setí.
4. Semínka zakryjte tenkou vrstvou zeminy a vyválejte je.
Několik tipů pro mladý trávník:
• Zavlažování – mimořádně důležitá činnost v první fázi života trávy. Nejprve s malým množstvím vody, ale několikrát denně - aby byla půda vlhká.
• Sekání - první sekání by mělo proběhnout, když trávník přesahuje výšku 10 cm a nemělo by být zkráceno na více než 5 cm.
Věděli jste, že... zeleň nám pomáhá relaxovat? Obklopit se zelení se doporučuje lidem trpícím depresemi.